Dnia 21 marca 2019 roku o godz. 9.00 odbył się w naszej szkole Międzynarodowy Konkurs Matematyczny KANGUR (uczniowie klas IV-VIII).
Głównym organizatorem konkursu matematycznego „Kangur" w Polsce jest Towarzystwo Upowszechniania Wiedzy i Nauk Matematycznych w Toruniu, natomiast międzynarodowym inicjatorem konkursu jest paryskie stowarzyszenie „Kangourou Sans Frontières". Polska edycja konkursu Kangur prowadzona jest pod patronatem Wydziału Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu i ma na celu popularyzację matematyki. W konkursie mogą brać udział uczniowie szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych (liceów, techników i zasadniczych szkół zawodowych).
Głównym celem Konkursu jest propagowanie kultury matematycznej w jak najszerszych kręgach uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych (liceów, techników i zasadniczych szkół zawodowych).
Konkurs ma charakter jednorazowego testu: bez eliminacji, testów wstępnych, testu finałowego. Zadania oraz termin są ustalane przez stowarzyszenie „Kangourou Sans Fronti`eres”. Na rozwiązanie testu przeznaczone jest 75 minut.
Konkurs przeprowadzany jest w sześciu kategoriach:
Test konkursowy w kategorii „Żaczek” zawiera 21 zadań o różnym stopniu trudności (7 zadań po 3 punkty, 7 zadań po 4 punkty i 7 zadań po 5 punktów). Uczeń uczestniczący w Konkursie w tej kategorii otrzymuje w chwili rozpoczęcia Konkursu 21 punktów; maksymalnie może więc uzyskać 105 punktów.
Test konkursowy w kategorii „Maluch” zawiera 24 zadania o różnym stopniu trudności (8 zadań po 3 punkty, 8 zadań po 4 punkty i 8 zadań po 5 punktów). Uczeń uczestniczący w Konkursie w tej kategorii otrzymuje w chwili rozpoczęcia Konkursu 24 punkty; maksymalnie może więc uzyskać 120 punktów.
Testy konkursowe pozostałych kategorii zawierają po 30 pytań o różnym stopniu trudności (10 zadań po 3 punkty, 10 zadań po 4 punkty i 10 zadań po 5 punktów). Uczeń uczestniczący w Konkursie w każdej z tych kategorii otrzymuje w chwili rozpoczęcia Konkursu 30 punktów, maksymalnie może więc uzyskać 150 punktów. Do każdego zadania w każdej kategorii dołączonych jest 5 odpowiedzi oznaczonych literami A, B, C, D, E, z których dokładnie jedna jest poprawna. Za brak odpowiedzi uczestnik Konkursu otrzymuje zero punktów, natomiast za odpowiedź błędną lub zaznaczenie więcej niż jednej odpowiedzi otrzymuje punkty ujemne w liczbie 25% przewidzianych za dane zadanie.
W naszej szkole udział w konkursie wzięło 26 uczniów w następujących kategoriach:
Najwyższy wynik w kategorii: Maluch (klasa 4 szkoły podstawowej)
Najwyższy wynik w kategorii: Beniamin (klasa 5 szkoły podstawowej)
Najwyższy wynik w kategorii: Kadet (klasa 7 szkoły podstawowej)
Najwyższy wynik w kategorii: Kadet (klasa 8 szkoły podstawowej)
Każdy uczestnik Konkursu otrzyma układankę przestrzenną w postaci
kuli-breloczka. Konkurs został przeprowadzony pod kierunkiem Szkolnego Koordynatora Konkursu: p. Moniki Górecznaj.
Zapraszam do udziału w konkursie KANGUR 2020 !
Szkolnego Koordynatora Konkursu:
Monika Góreczna
Uczniowie klasy Vb i VII razem z opiekunami i wychowawcami udali się na wycieczkę na trasie Bydgoszcz- Malbork.
Celem w Bydgoszczy było Muzeum Mydła i Historii Brudu, które jest jednym z najciekawszych muzeów w Polsce. Prezentuje ono eksponaty i akcesoria związane z utrzymywaniem higieny przez człowieka oraz historię produkcji i używania mydła. Skąd pomysł na stworzenie takiego obiektu akurat w Bydgoszczy? Miasto ma bogate tradycje dot. przemysłu chemicznego, który najlepiej rozwijał się tutaj w XIX wieku. Bydgoskie mydło eksportowano do wielu europejskich krajów. Co więcej, jest to jedna z nielicznych tego typu placówek w Europie. W muzeum można poznać historię brudu i higieny od czasów starożytnych po współczesność. We wnętrzach zaaranżowano m.in. XIX-wieczny pokój kąpielowy i średniowieczną łaźnię. Wśród zbiorów znajdują się pierwszą przenośna ubikacja, pierwowzór prysznica, żeliwne wanny z XIX wieku, szczotki do szorowania ciała wykonane z końskiego włosia, pralki, maglownice i suszarki. Oczywiście zobaczyć można również bogatą kolekcję mydeł pochodzących z różnych zakątków świata. Eksponatów można dotknąć i powąchać! Przedsmakiem zwiedzania były warsztaty mydlane, gdzie każdy uczeń zaprojektował i wykonał swoje własne, glicerynowe mydło, które oczywiście zabrał ze sobą na pamiątkę.
Po krótkim spacerze nabrzeżem Kanału Bydgoskiego, obejrzeniu zabytkowych kamieniczek Starego Miasta, Wyspy Młyńskiej udaliśmy się w dalszą podróż do Malborka. Na miejscu powitała nas Pani Przewodnik Muzeum Zamkowego w Malborku
Monumentalne czerwone mury zamku krzyżackiego w Malborku z daleka przyciągnęły naszą uwagę. Gotycka twierdza obronna od 1309 r. do 1457 r. stanowiła siedzibę wielkich mistrzów zakonu krzyżackiego, a sam Malbork był wtedy stolicą jednego z najpotężniejszych państw na południowym wybrzeżu Bałtyku. Krzyżacka warownia składa się z trzech części: zamku niskiego, średniego i wysokiego. Dawny dom konwentualny po rozbudowie przekształcił się w Zamek Wysoki. Znajduje się tutaj kościół NMP a pod nim mieści się kaplica św. Anny będąca miejscem pochówku wielkich mistrzów. Na uwagę zasługuje też Gdanisko - wieża połączona z resztą zamku długim gankiem będąca główną toaletą twierdzy, która w razie konieczności mogła spełniać też funkcję wieży obronnej. Dawne podzamcze po przebudowie zyskało miano Zamku Średniego w którym funkcjonowała część mieszkalna, mieścił się też tutaj Wielki Refektarz będący największym pomieszczeniem na zamku, infirmeria oraz Pałac Wielkich Mistrzów. Zamek Niski - Przedzamcze powstał w XIV i w 1 połowie XV w. Znajdował się tutaj m. in. Karwan - wielka zbrojownia na działa i wozy bojowe, spichlerz i wiele innych budynków gospodarczych. Zmęczeni , pełni wrażeń wróciliśmy do Ratynia, gdzie na swoje pociechy czekali stęsknieni rodzice- dziękujemy za pomoc w zorganizowaniu wycieczki. M. Świgoń, R. Kwiatkowska, E. Kamińska, M. Góreczna.
Z dniem 24.04.2019 roku strajk w ZSP w Ratyniu zostaje zawieszony.
W związku z tym od 24.04.2019 roku placówka pracuje normalnie.
03 kwietnia 2019r uczniowie klasy I, IV oraz Va wyruszyli na wycieczkę do Żychlina, gdzie znajduje się Księgarnia i Drukarnia Taniej Książki (KiDTK).
Wycieczka miała na celu poznanie etapów powstawania książki oraz pracę ludzi pracujących w drukarni. Rozpoczęto od obejrzenia prezentacji multimedialnej na ten temat. Następnie dzieci porównywały różne książki, dostrzegały różnice, uczestniczyły w ilustrowaniu, drukowaniu, zszywaniu, sklejaniu książki, przygotowywaniu okładki do niej – uczestniczyły na żywo w powstawaniu książki. Ostatnim etapem była wizyta w sklepiku, gdzie każdy mógł kupić sobie dowolną książeczkę. Wszyscy uczestnicy otrzymali prezenty.
Organizatorzy: Anna Pawłowska i Monika Nowiszewska.
29 marca 2019 r. na obiekcie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Zagórowie odbyły się zawody Mistrzostw Powiatu Słupeckiego w Drużynowych Biegach Przełajowych Dziewcząt i Chłopców, które zorganizował i przeprowadził Międzyszkolny Ośrodek Sportowy w Słupcy .
Naszą szkołę reprezentowali:
DRUŻYNA DZIEWCZĄT ROCZNIKA 2006 – 2007:
Drużyna zajęła 8 miejsce.
DRUŻYNA CHŁOCÓW ROCZNIKA 2006 – 2007:
Drużyna zajęła 7 miejsce.
Mikołaj Wojtczak zajął III miejsce i został zakwalifikowany do finału wojewódzkiego
DRUŻYNA DZIEWCZĄT ROCZNIKA 2008 I MŁODSZE:
Drużyna zajęła 5 miejsce.
Kinga Wojewoda zajęła I miejsce i została zakwalifikowana do finału wojewódzkiego.
DRUŻYNA CHŁOPCÓW ROCZNIKA 2008 I MŁODSI:
Drużyna zajęła 9 miejsce.
5 kwietnia 2019 r. w Żerkowie odbył się FINAŁ WOJEWÓDZKI w Drużynowych Biegach Przełajowych Dziewcząt i Chłopców, w których pod opieką Doroty Rudolf uczestniczyli: Kinga Wojewoda i Mikołaj Wojtczak.
Kinga Wojewoda w biegu na 1000 m zajęła 35 miejsce na 193 zawodniczki i tym samym wywalczyła 40 miejsce dla naszej szkoły na 63 szkoły uczestniczące w zawodach.
Mikołaj Wojtczak w biegu na 1200 m zajął 62 miejsce na 198 zawodników i wywalczył 58 miejsce dla szkoły na 67 szkół uczestniczących w zawodach.
W dniach 27 i 29 marca br. w Ośrodku Edukacji Przyrodniczej w Lądzie zorganizowano obchody Dnia Ziemi, w których udział wzięli wszyscy uczniowie naszej szkoły.
Hasłem przewodnim tegorocznego wydarzenia była „Ochrona ginących gatunków”.
Spotkania rozpoczynały się od prezentacji multimedialnej, w której przybliżono uczestnikom tematykę ochrony przyrody. Uczniowie mieli także okazję obejrzeć film przyrodniczy o zimorodku. Następnie każdy mógł sprawdzić zdobytą wiedzę w praktyce, a mianowicie wykonać kartę pracy.
Kolejnym etapem wydarzenia były warsztaty plastyczne, które były zróżnicowane stosownie do grup wiekowych uczniów. Tak więc młodsi uczniowie wykonali klamerkowe przypinki z motylkiem, kolejna grupa wykonała maski zwierząt. Najstarsi uczniowie przygotowywali plakaty na temat gatunków flory i fauny zagrożonych wyginięciem. Na zakończenie odbyły się ogniska integracyjne dla wszystkich uczestników. Każdy mógł posmakować pysznej kiełbaski z ogniska.
Panie Ewa Kasprzyk i Anna Pawłowska szkolne koordynatorki ŚDZ serdecznie dziękują pracownikom Ośrodka Edukacji Przyrodniczej za stworzenie możliwości pobytu w tym wyjątkowym miejscu, za wspaniałą atmosferę, a przede wszystkim za zorganizowanie dzieciom ciekawych zajęć.
Nie od dziś wiadomo, że szkoła w Ratyniu to kuźnia i zagłębie utalentowanych uczniów. Świadczy chociażby o tym fakt, że w roku 2014 nasza szkoła otrzymała przyznany przez Ministra Edukacji Narodowej zaszczytny tytuł „Szkoły Odkrywców Talentów”. Oznacza to, że przyczynia się do odkrywania, promocji i wspierania uzdolnień dzieci i młodzieży.
W poniedziałek 25 marca 2019 roku zaprezentowali się najzdolniejsi uczniowie z klas 0 – VIII. Podczas tegorocznej gali uczniowie rywalizowali w 10 kategoriach: akrobatyka, taniec, śpiew, recytacja, jazda konna, układanki logiczne, rysunek, prace plastyczne przestrzenne, kabaret, miniatura teatralna. Uroczystość uświetnili swoim przybyciem zaproszeni goście, którzy byli jednocześnie członkami jury.
Laureaci otrzymali pamiątkowe statuetki, dyplomy oraz nagrody rzeczowe.
Realizując zaplanowane działania projektu „Klimatyczna klasa” uczniowie klasy Vb i VII zaprosili na spotkanie poświęcone energii odnawialnej – p. Martynę Dominiak – ekologa, biologa. Spotkanie zorganizowane było w dwóch kategoriach dla klas 0- III oraz IV- VIII. Uczniowie przypomnieli sobie i utrwalili wiadomości o odnawialnych źródłach energii. Poznali zasadę działania turbiny wodnej i jej zastosowanie. Sprawdzili swoją wiedzę wykonując zadania z kart pracy.
Klasy Vb, VII i VIII z wychowawczyniami p. M.Świgoń, p. M. Góreczną i p. B. Czajkowską pojechały do kina „Helios” w Koninie na film pt. „ Jak wytresować smoka3”.
Z ogromnym zainteresowaniem obejrzały dalsze losy bohaterów trylogii o ludziach i smokach. Film jest pełen wzruszających i mądrych życiowo scen pokazuje, że w życiu ważna jest przyjaźń i miłość. Wszystko to jest okraszone piękną muzyką i sztą graficzną.Salę kinową opuścili pełni wrażeń i wzruszeń.
13 lutego 2019 r. drużyna chłopców w składzie: Mikołaj Wojtczak, Aleksander Wyderkiewicz, Szymon Wojewoda, Adam Woźniak, Klaudiusz Rostajewski, Marcin Namysłowski, Przemysław Kryszak, Mikołaj Grzebielski, Albert Musiałowski i Patryk Szkudlarek pod opieką p. Doroty Rudolf odebrała z rąk Starosty Słupeckiego STATUETKĘ VICTORII za osiągnięcia sportowe w roku 2018.
Drużyna nie mając dobrej bazy ćwiczebnej (brak sali gimnastycznej w szkole) brała w 2018 roku w zawodach organizowanych przez Międzyszkolny Ośrodek Sportowy w Słupcy na halach sportowych i osiągała sukcesy – II miejsce w Halowej Piłce Nożnej i I miejsce w unihokeju na szczeblu powiatowym oraz III miejsce na szczeblu rejonowym.
Cieszymy się, że wysiłek naszych młodych sportowców został doceniony.
Święto Kobiet w tym roku było bardzo ważnym wydarzeniem w klasie VI.
Świętowanie rozpoczęło się już 7 marca 2019 r. podczas wyjazdu integracyjnego do WordJump we Wrześni. Tam , w parku trampolin wszyscy mogli wyładować swój nadmiar energii: były salta, gra w siatkówkę, walki na równoważni, skoki na trampolinach, itp.
Przy każdej zabawie uczniom towarzyszył szeroki uśmiech.
Uwieńczeniem dnia była wspólna kolacja w restauracji McDonalds.
A w dniu następnym – 8 marca 2019 r. – chłopcy zrobili dziewczętom dodatkową niespodziankę – odśpiewali głośno 100 lat! i wręczyli upominki – w tym roku były to piękne, personizowane poduszeczki.
Szkolny Turniej Tenisa Stołowego został rozegrany w Szkole Podstawowej im. Orła Białego w Zespole Szkolno – Przedszkolnym w Ratyniu w styczniu 2019 roku.
Organizatorem Turnieju był nauczyciel wychowania fizycznego – Dorota Rudolf.
Turniej rozegrany został w dwóch kategoriach: dziewczęta i chłopcy.
Uczestnikami byli uczniowie z klas IV – VIII. Wzięło udział 28 chłopców i 20 dziewczynek.
W kategorii – CHŁOPCY
I miejsce zajął Dawid Głowacki – uczeń klasy VII
II miejsce – Oskar Beinek – uczeń klasy VII
III miejsce – Piotr Beinek – uczeń klasy Va
W kategorii – DZIEWCZĘTA
I miejsce – Kinga Wojewoda – uczennica klasy Va
II miejsce – Kinga Sieczka – uczennica klasy VII
III miejsce – Sara Pawlak – uczennica klasy VIII
Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz upominki w postaci piłeczek ping – pongowych, a zwycięscy pamiątkowe medale, które zostały wręczone przez p. dyrektor – Justynę Młodożeniec – Handzel 28 lutego 2019 r. na apelu szkolnym.
Drogi Rodzicu!!! W Naszym Przedszkolu Twoje dziecko będzie:
|
PRZEDSZKOE W ZESPOLE SZKOLNO - PRZEDSZKOLNYM GWARANTUJE:
|
KONTAKT:
tel: 63 2764801, 63 2763367
e-mail: szkola.ratyn@wp.pl
14 lutego 2019 roku uczniowie klasy I i II wyruszyli do Piekarni GLANC w Witkowie.
Celem wycieczki była realizacja założeń programowych - zaspokajanie potrzeb intelektualnych, poznawczych, kształtowanie postaw wobec otoczenia i świata przez kontakt z ludżmi, poznanie pracy rzemieślników ( piekarz, cukiernik, sprzedawca).
Uczniowie podzieleni na grupy uczestniczyli w warsztatach piekarniczych – poznawali surowce z których powstaje chleb i pieczywo, rozpoznawali ziarna różnych zbóż. Obserwowali mieszanie składników, wyrabianie oraz odważanie ciasta, a następnie samodzielnie formowali z przygotowanego ciasta swoje wypieki. Oczekując na swoje wypieki zajadali się świeżutkimi ciasteczkami z marmoladą. Oprócz tego otrzymali w nagrodę zaszczytny DYPLOM MAŁEGO PIEKARZA oraz torbę swoich wypieków.
Tego dnia odwiedzili również salę zabaw, gdzie mogli ćwiczyć sprawność fizyczną i integrować zespół w trakcie wspaniałych zabaw.
Opiekunowie: Anna Pawłowska, Wioletta Tomaszewska.
W dniu 05.02.2019 roku uczniowie klasy VIII wybrali się z wizytą do Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Zagórowie. Celem wyjazdu była pomoc uczniom w wyborze kierunku kształcenia po szkole podstawowej oraz zawodu. Młodzież zapoznała się z bardzo ciekawą ofertą edukacyjną tej szkoły i zwiedziła obiekt. Uczniowie mieli także okazję spotkać się ze starszymi kolegami uczącymi się w tej szkole oraz poznać kadrę pedagogiczną. Wyjazd na pewno ułatwi uczniom podjęcie decyzji związanych z wyborem przyszłej szkoły.
We wtorek 22 stycznia 2019 roku, w ferie zimowe, 11 uczniów klasy Va wraz z wychowawcą i dwojgiem rodziców wybrało się do Parku Trampolin „Jump World” do Wrześni. Celem wyjazdu była integracja zespołu klasowego, rozwijanie aktywności fizycznej uczniów oraz zachęcanie do aktywnego spędzania wolnego czasu.
Uczniowie korzystali z atrakcji takich jak: arena główna, basen z gąbkami, strefa basketu, strefa siatkówki, strefa dodgeball, strefa akrobatyczna, tor przeszkód, gladiatorzy. Dwie godziny szaleństwa na trampolinach okazały się pozytywnie wyczerpujące. Jednak uczniowie nie nudzili się, robili podskoki, wyskoki, akrobacje i unosili się w powietrzu. Zabawa dała im ogromną ilość emocji, dużo radości i uśmiechu na twarzach.
Po aktywnym wypoczynku udaliśmy się do restauracji McDonalds we Wrześni, aby zregenerować siły i stracone kalorie. Zmęczeni, w ciszy wróciliśmy do Ratynia ok. godziny 15.
Organizatorem wycieczki była wychowawczyni Katarzyna Andrzejak.