10 stycznia 2019r. w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Ratyniu odbyły się obchody Dnia Języków Obcych. Apel pt. „czy warto uczyć się języków obcych” rozpoczął się hymnem Unii Europejskiej czyli „Odą do radości”, którą zaśpiewali uczniowie klas Vb i VIII w językach: polskim, niemieckim i angielskim. Apel składał się z 4 scenek, które miały udowodnić uczniom cel nauki języków obcych a zwłaszcza nauki języka angielskiego. Scenki przedstawiały sytuacje takie jak: rozmowa o pracę, skutki nieznajomości języka przez turystów zagranicą, naukę języka angielskiego przez uczniów oraz problemy komunikacyjne. Uczniowie obecni na apelu mogli również dowiedzieć się jak się witać, żegnać czy dziękować w innych językach. Podczas uroczystości wyświetlona została prezentacja multimedialna a w niej tła do scenek, flagi czy symbole państw, itp.
Dwie uczennice z klasy VIII prowadziły całą uroczystość. W scenkach brali udział uczniowie z klas V-VIII. Przedszkolaki z Dolan zaśpiewały i zatańczyły do angielskich piosenek pt. „Ring the bell” oraz „I can sing a rainbow”. Uczniowie klasy VII oraz Va zaśpiewali utwór „Panie Janie” w trzech językach: polskim, angielskim i niemieckim.
Głównym celem Dnia Języków Obcych zorganizowanego w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Ratyniu było motywowanie uczniów do poszerzania wiedzy o językach obcych, podnoszenie kompetencji uczniów w zakresie opanowania języka angielskiego oraz ukazanie tego jak bardzo języki obce są w dzisiejszych czasach potrzebne zarówno w szkole jak i później w życiu zawodowym czy nawet codziennym.
Organizatorami Dnia Języków Obcych byli nauczyciele językowcy. Pani Joanna Kuźniewska przygotowała z uczniami klas VII i VIII piosenki w języku niemieckim, pani Monika Włodarczyk przygotowała przedszkolaków do występu z dwoma anglojęzycznymi piosenkami oraz pani Katarzyna Andrzejak przygotowała scenariusz uroczystości, scenografie, prezentacje multimedialną, uczniów do odgrywania scenek oraz zaśpiewania piosenek w językach angielskim i polskim.
20 grudnia 2018 r. w ramach klasowego projektu: ,,Przyjazne spotkania w klasie VI” już trzeci raz uczniowie, rodzice i wychowawca klasy VI spotkali się w Szkole Podstawowej w Ratyniu na KLASOWEJ WIGILII.
Gościem specjalnym była p. dyrektor Zespołu Szkolno – Przedszkolnego – Justyna Młodożeniec – Handzel.
Uroczystość rozpoczęła wychowawczyni – p. Dorota Rudolf, która powitała wszystkich przybyłych oraz zaprosiła do obejrzenia bajki profilaktycznej w wykonaniu uczniów klasy VI pt.: ,,Królewna Ania”, podczas której uczniowie w sposób humorystyczny przedstawili problemy nurtujące dzisiejszą młodzież.
Po kilkuminutowej przerwie uczniowie wprowadzili zebranych w nastrój świąteczny zapoznając wszystkich z tradycjami i zwyczajami świątecznymi, a następnie wszyscy zgromadzeni podzielili się opłatkiem i złożyli sobie świąteczne życzenia.
Po życzeniach nadszedł czas na wigilijną kolację, składającą się z potraw wigilijnych.
A po kolacji ….. prezenty !
Najpierw dzieci obdarowały swoich rodziców upominkami w postaci fotoobrazów, na których widniały zdjęcia ich rodzin. (Rodzicom dostarczyło to wielu radości i wzruszeń)
Potem wychowawczyni rozdała prezenty, które przygotowały dzieci – dzieciom, ale musiały być one wykupione przez wykonanie zadania danego przez rodziców.
Pani dyrektor również zrobiła dzieciom niebanalną niespodziankę – dając im BON PODARUNKOWY – JEDNODNIOWĄ OCHRONĘ PRZED PYTANIEM, KARTKÓWKAMI I SPRAWDZIANAMI.
Na zakończenie wychowawczyni składając życzenia na nadchodzący Nowy Rok rozdała również upominki:
- dla rodziców – własnoręcznie wykonane z kordonka bombki ,
- dla uczniów – jednakowe skarpetki z reniferem Rudolfem
Radości i wzruszeń było co nie miara, a przy wspólnym śpiewaniu kolęd czas upływał bardzo szybko… Jak w prawdziwej rodzinie.
7 grudnia 2018 r. o godzinie 17.00 ,w świetlicy szkolnej spotkali się uczniowie, rodzice oraz wychowawca klasy VI, aby wspólnie wykonać stroiki na Kiermasz Bożonarodzeniowy organizowany co roku w naszej szkole.
Warsztaty plastyczne były jednym z działań realizowanych w ramach projektu klasowego: ,,Przyjazne spotkania w klasie VI”, którego celem jest integracja klasy, aktywna współpraca, zacieśnianie więzi rodzinnych, aktywne spędzanie czasu wolnego w gronie rodziny i kolegów oraz zapobieganie zagrożeniom patologicznym.
Efektem wspólnej pracy były przepiękne stroiki i ozdoby świąteczne.
6 grudnia 2018 r. uczniowie z klasy IV, Va i VI razem ze swoimi wychowawczyniami: p. Ewą Paszek, p. Katarzyną Andrzejak i p. Dorotą Rudolf wybrały się na wspólną wycieczkę do kina ,,Helios” w Koninie.
Z ogromnym zaciekawieniem obejrzały film pt.: ,,Dziadek do orzechów i cztery królestwa”, którego bohaterką jest Clara, dziewczyna poszukująca jedynego w swoim rodzaju klucza, który pozwoli jej otworzyć pudełko z darem od zmarłej matki. W czasie poszukiwań trafia do tajemniczej, magicznej krainy. Tam spotyka żołnierza, Phillipa. Razem stają do walki ze złą Matką Ginger, władczynią Czwartego Królestwa, aby zdobyć klucz i zaprowadzić ład i porządek w całej krainie.
Film dostarczył wielu pozytywnych wrażeń, a wspólna wyprawa była dobrą formą integracji między klasowej.
W związku ze zbliżającymi się Świętami Bożego Narodzenia, mamy zaszczyt zaprosić na tradycyjne szkolne kolędowanie, które odbędzie się 16 grudnia 2018 r. o godzinie 1500.
Przygotowaliśmy kiermasz kolorowych ozdób świątecznych oraz przedstawienie pod tytułem:
„Dziecię nam się narodziło…”.
Serdecznie zapraszamy i życzymy miłych wrażeń.
Uczniowie i nauczyciele Zespołu Szklono – Przedszkolnego w Ratyniu.
Uczniowie klas 0- 3 wybrali się na wycieczkę do Gniezna. Wyjazd został zorganizowany z okazji mikołajek. Dzieci spędziły aktywnie czas w Sali Zabaw „Fantazja”, następnie zwiedziły Fabrykę Ozdób Choinkowych „Gabi- Glass” i uczestniczyły w warsztatach zdobienia bombek. Dumne ze swoich prac wróciły do Ratynia, gdzie czekali na nich rodzice. Dziękujemy za pomoc w zorganizowaniu wyjazdu.
Organizator: Elżbieta Kamińska i Małgorzata Świgoń.
Uczniowie klasy Vb, VI i VII wybrali się na wycieczkę do Łodzi. Wyjazd został zorganizowany z okazji zbliżających się mikołajek. W programie było: zwiedzanie Muzeum „ Fabryka”, spacer ulicą Piotrkowską, którą podziwialiśmy w świątecznej iluminacji oraz Pałac Izraela Poznańskiego, Esperymentarium –interaktywne muzeum nauki i techniki.
Na zakończenie była super zabawa w Arena Laser Games- elektroniczny paintball . Zmęczeni i pełni wrażeń wróciliśmy szczęśliwi do Ratynia, gdzie czekali na uczniów rodzice. Dziękujemy za pomoc w zorganizowaniu wyjazdu.
Organizatorzy: Małgorzata Świgoń, Renata Kwiatkowska, Monika Góreczna.
27 listopada 2018 roku uczniowie klas Va, Vb, VI, VII oraz VIII odwiedzili Zakład Termicznego Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych w Koninie – jedną z najnowocześniejszych spalarni w Polsce.
W tematykę segregacji odpadów i przebieg procesu technologicznego wprowadziła wszystkich Pani Dyrektor Elżbieta Streker-Dembińska. Uczniowie dowiedzieli się jak wygląda proces utylizacji odpadów, a następnie mogli zobaczyć na własne oczy, co dzieje się z górą śmieci, którą wszyscy wspólnie „produkujemy”.
Uczniowie zwiedzali zakład pod opieką przewodników. Nad przebiegiem i bezpieczeństwem uczniów czuwali nauczyciele: Monika Góreczna, Renata Kwiatkowska, Małgorzata Świgoń i Beata Czajkowska.
Wizyta studyjna w zakładzie, to kolejne działanie w ramach projektu „Klimatyczna Klasa”.
Uczniowie i organizatorzy dziękują pracownikom MZGOK za życzliwe przyjęcie oraz pomoc w kształtowaniu postaw proekologicznych.
Organizatorzy: p. R. Kwiatkowska, p. M. Świgoń, p. M. Góreczna.
Światowy Dzień Pluszowego Misia obchodzimy 25 listopada już od 2002 roku, kiedy to pluszowy miś świętował swoje setne urodziny. Obchodzenie tego święta to już tradycja. W poniedziałek dzieci z klasy „0”przyszły do szkoły ze swoim najlepszym przyjacielem, który zna dziecięce radości, smutki i tajemnice. Opowiadały o swoich maskotkach, wykonały portret swojego pluszaka, słuchały czytanych bajek o niedźwiadkach, recytowały wiersze, uczestniczyły w zabawach ruchowych z misiami przy piosenkach: ,,Jadą, jadą misie’’, ,,Pokochaj pluszowego misia’’ oraz oglądały wesołe bajki, Dzień ten sprawił dzieciom wiele radości, wywołał wiele uśmiechów.
Organizator: Elżbieta Kamińska i Małgorzata Świgoń.
24 listopada 2018 r. w Sali OSP w Lądku odbyła się uroczystość X-lecia Stowarzyszenia ,,Warto Pomagać” – organizacji współpracującej z naszą szkołą od wielu lat.
W uroczystości wzięli udział uczniowie z klasy VI, którzy pod opieką p. Doroty Rudolf przygotowali inscenizację bajki pt.: ,,Królewna Ania”, zatańczyli taniec integracyjny: ,,Belgijka” oraz zaśpiewali ,,Piosenkę kolonijną”. Przedstawienie było formą prezentacji pracy, jaką od 8 lat wykonują wychowawcy z kolonistami.
Podczas uroczystości przewodnicząca Stowarzyszenia ,,Warto Pomagać” – p. Janina Taras wręczyła nauczycielom z naszej szkoły podziękowania za współpracę, zrozumienie i życzliwość oraz wspólne realizowanie projektów dla dobra rozwoju społeczności lokalnej. Wyróżnionymi nauczycielami byli: p. Renata Kwiatkowska, p. Wioletta Tomaszewska,
p. Małgorzata Świgoń, p. Monika Góreczna, p. Agnieszka Matuszewska, p. Dorota Rudolf oraz p. Krzysztof Lewandowski i p. Jarosław Skrzypski.
Wyróżnienia takie otrzymały także; p. Justyna Młodożeniec – Handzel, p. Ewa Paszek,
p. Katarzyna Andrzejak, p. Monika Nowiszewska, p. Anna Pawłowska (nieobecne podczas uroczystości).
W imieniu Dyrekcji oraz Pracowników Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Ratyniu
p. Dorota Rudolf wręczyła na ręce p. Janiny Taras List Gratulacyjny.
Zespól Szkolno – Przedszkolny w Ratyniu zakwalifikował się do projektu „Szkoła Młodego Inżyniera”. Jest to program budzący w młodych ludziach pasje do robotyki i programowania, rozwijający kreatywność dzieci i młodzieży. Jeśli zostaniemy finalistą uzyskamy: LEGO MINDSTROMS (zestaw klocków LEGO zawansowanych technologicznie) oraz Jednodniowy Festiwal Nauki, który odbędzie się w naszej szkole, dla wszystkich uczniów.
Wystarczy GŁOSOWAĆ na NASZĄ SZKOŁĘ klikając: http://szkolamalegoinzyniera.pl/zaglosuj-na-szkole KAŻDEGO DNIA!
Głosujemy od 26.11 do 7.12 do godz. 23.59 raz dziennie !
Dziękujemy!!!
19 XI 2018 r. uczniowie klas 0 –III oraz klasa IV wzięli udział w wycieczce do Oczyszczalni Ścieków w Ciążeniu oraz stacji uzdatniania wody. Celem wycieczki było poznanie procesu oczyszczania ścieków oraz zwrócenie uwagi dzieci na konieczność oczyszczania wody. Wycieczka została zorganizowana w ramach realizacji projektu „Klimatyczna klasa”.
W trakcie wycieczki dzieci zwiedziły zakład i poznały sposoby oczyszczania wody. Uzdatnianie wody odbywa się poprzez filtrowanie i oczyszczanie jej za pomocą odpowiednich bakterii. Dzieci miały okazję obserwować pracę tych bakterii w specjalnych zbiornikach wodnych.
Wizyta w oczyszczalni była niezwykłym przeżyciem dla wszystkich uczniów. Obserwacja procesu oczyszczania wody pozwoliła dzieciom na refleksję, jak oszczędzać wodę i jej nie marnować. Przecież woda jest bezcenna!
Dziękujemy Panu Kierownikowi i pracownikom Zakładu Gospodarki Komunalnej w Lądku za życzliwość i przybliżenie zasad funkcjonowania oczyszczalni wody.
Organizatorzy wycieczki: p. Elżbieta Kamińska, p. Małgorzata Świgoń, p. Monika Góreczna
22 listopada 2018 r. w miejscowości Brudzew zostały rozegrane Mistrzostwa Rejonu Konińskiego w Unihokeja Chłopców – XX Igrzyska Dzieci.
Drużyna reprezentująca naszą szkołę została zakwalifikowana w wyniku zdobycia I miejsca w Mistrzostwach Powiatu Słupeckiego odbytych 13 listopada 2018 r. w Kowalewie Opactwie.
Zespół Szkolno – Przedszkolny w Ratyniu reprezentowali uczniowie : Mikołaj Grzebielski, Przemysław Kryszak, Albert Musiałowski, Marcin Namysłowski, Klaudiusz Rostajewski, Patryk Szkudlarek, Szymon Wojewoda, Mikołaj Wojtczak, Adam Woźniak i Aleksander Wyderkiewicz pod opieką trenerską p. Doroty Rudolf.
W Mistrzostwach Rejonu Konińskiego wzięło udział 6 najlepszych drużyn: z Brudzewa, Przykony, Konina, Grzegorzewa, Brzeźna i Ratynia.
Drużyna z naszej szkoły wywalczyła III miejsce.
Jesteśmy dumni, że szkoła bez podstawowych warunków ćwiczebnych ( brak sali gimnastycznej ) potrafi dojść tak daleko i wygrywać w gry zespołowe, które rozgrywają się tylko i wyłącznie w halach sportowych.
XV Gminny Bieg Niepodległościowy odbył się 15 listopada 2018 r. w Ciążeniu.
Organizatorem Biegu była Zespół Szkolno – Przedszkolny w Ciążeniu.
Naszą szkołę reprezentowało 37 uczniów z klas IV – VIII.
Uczniowie przygotowywani byli przez p. Dorotę Rudolf i p. Jarosława Skrzypskiego.
W kategorii: klasa V (dziewczęta) :
W kategorii klasa V (chłopcy) :
W kategorii klasa VI (dziewczęta)
W kategorii : klasa VI (chłopcy):
W kategorii klasa VII (chłopcy):
W kategorii : klasa VIII (dziewczęta):
Zwycięzcy otrzymali puchary ufundowane i wręczone przez Wójta Gminy Lądek – p. Artura Miętkiewicza
Mistrzostwa Dzieci Powiatu Słupeckiego odbyły się 13 listopada 2018 r. w Kowalewie Opactwo.
Organizatorem był Międzyszkolny Ośrodek Sportowy w Słupcy.
Zespół Szkolno – Przedszkolny w Ratyniu reprezentowali uczniowie z klas V- VI:
Szkudlarek Patryk, Grzebielski Mikołaj, Kryszak Przemysław, Musiałowski Albert, Namysłowski Marcin, Rostajewski Klaudiusz, Wojewoda Szymon, Wojtczak Mikołaj, Woźniak Adam, Wyderkiewicz Aleksander pod opieką p. Doroty Rudolf
Drużyna zdobyła I miejsce i awansowała do XX Igrzysk Dzieci Rejonu Konińskiego w Unihokeju Chłopców, które odbędą się 22 listopada 2018 r. w Brudzewie.
Projekt „Klimatyczna klasa” zakłada pozyskanie osoby, która wesprze ekologiczne działania naszych uczniów. Zadanie nie było łatwe. Jednak pomysłowość dzieci nie zna granic. To oni podczas „burzy mózgów” wskazali Pana Ireneusza Milę jako Ambasadora Kampanii Społecznej „Klimatyczna klasa”.
Pan Ireneusz Mila jest prezesem klubu i głównym trenerem Konińskiego Stowarzyszenia Sportów Walki – SHOOTERS KONIN. Od wielu lat startuje w zawodach sportów walki i odnosi liczne sukcesy sportowe. Oto one:
1999 Londyn - II miejsce w MŚ( Kumite Indywidualne);
- II miejsce w MŚ( Kumite Drużynowe);
2000 Lizbona - II miejsce w MŚ (Kate Drużynowe);
- III miejsce w MŚ ( Kumite Open);
2010 Karpacz- II miejsce w MŚ (Kumite Indywidualne).
Osiągnięcia z 2018 roku:
I miejsce Mistrzostwa Polski ADCC;
I miejsce NO- GI, II miejsce Mistrzostwa Anglii NAGA;
I miejsce GI, II miejsce NO- GI Mistrzostwa Niemiec NAGA;
I i II miejsce OPEN POLAND Championchips;
I miejsce GI, II miejsce NO- GI Mistrzostwa Włoch NAGA;
II miejsce VIII Puchar Polski NO- GI Ju-Jitsu;
I miejsce GI , I miejsce NO- GI II Mistrzostwa Europy Cavalcanti Ju- Jitsu;
I miejsce Mistrzostwa Polski BJJ.
Głównym zadaniem ambasadora jest wspieranie działań m.in. poprzez zamieszczenie na swoim profilu na Facebooku zdjęcia z ulotką informacyjną naszego projektu.
Dziękujemy Panu Ireneuszowi za poparcie naszych działań oraz firmowanie ich swoją osobą. DZIĘKUJEMY !!!
W dniu 9.11.2018 r. odbył się w naszej szkole uroczysty apel z dedykacją
dla Ojczyzny w 100-lecie odzyskania niepodległości.
Przedstawienie, noszące tytuł „Kocham Cię, Polsko”, wywarło na słuchaczach ogromne wrażenie.
Przedstawiciele klasy VIII, VI i Vb pod opieką p. Moniki Nowiszewskiej
i p. Beaty Czajkowskiej złożyli hołd Polsce poprzez piękne recytacje wierszy polskich poetów. Uroczystość wzbogacona została tańcem i śpiewem pieśni:
„Nim zgaśnie dzień”, „Jednakowo”, „Kocham Cię, Polsko”. Prowadzący - krótką historią „Ku niepodległości” wprowadzili w wyjątkowy, świąteczny nastrój.
Całość przedstawienia została opatrzona muzyką filmową, a na ekranie pojawiły się filmy: „W drodze do niepodległości” i „Kocham Cię, Polsko”.
Uczniowie naszej szkoły gromkimi brawami podziękowali występującym koleżankom i kolegom.
Mistrzostwa Dzieci Powiatu Słupeckiego odbyły się 9 listopada 2018 r. w Kowalewie Opactwo.
Organizatorem był Międzyszkolny Ośrodek sportowy w Słupcy.
Zespół Szkolno – Przedszkolny w Ratyniu reprezentowały dziewczęta z klas V – VI:
Wojewoda Kinga, Grzelczak Dominika, Masłowska Martyna, Mila Kinga, Łabencka Oliwia, Kosman Roksana, Szczesna Marika, Dąbrowska Wiktoria, Przybylska Julia, Rejdukowska Julia pod opieką p. Doroty Rudolf
Drużyna z naszej szkoły zdobyła VI miejsce.
Podczas imprezy o godzinie 11.11 wszystkie zawodniczki biorące udział w Turnieju razem z uczniami szkoły w Kowalewie Opactwo odśpiewały Hymn Polski.
Ma czułki, obraca się wokół własnej osi i reaguje na komendy
- to robot Photon, który zawitał do naszej szkoły.
Niezmiernie miło jest nam poinformować, że w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Ratyniu pojawiła się nowa pomoc dydaktyczna - na miarę XXI wieku - robot edukacyjny Photon.
Photon jest pierwszym na świecie interaktywnym robotem edukacyjnym, który rozwija się razem z dzieckiem, uczy logicznego myślenia, nowych technologii, podstaw programowania, szybkiego podejmowania decyzji oraz rozwijania pamięci. Zadaniem robota jest uczenie dzieci programowania poprzez mieszankę najnowszej technologii i storytellingu (sztuki świadomego budowania relacji, poprzez oddziaływanie na wyobraźnię i emocje słuchacza za pomocą opowieści „z życia wziętych” i metafor. Photon został zintegrowany ze smartphon’em, tabletem lub komputerem. Specjalnie przygotowana aplikacja stawia przed użytkownikiem szereg zadań, związanych ze stopniową nauką programowania. Wyposażono go w sensory, które pozwalają mu widzieć, słyszeć, odczuwać dotyk, odróżniać ciemność od światła, mierzyć odległość i nie tylko. Język programowania używany przez robota zainspirowały Scratch oraz Google Blockly, dzięki czemu opanować mogą go nawet najmłodsi.
Interaktywny robot został przyjęty przez uczniów z dużym entuzjazmem i ciekawością. Jesteśmy przekonani, że dzięki takim nowoczesnym pomocom, kodowanie i programowanie okaże się świetną zabawą, a lekcje zyskają na atrakcyjności.
Jak ważna dla współczesnego młodego człowieka jest umiejętność programowania i kodowania, nie trzeba nikogo przekonywać. Mając to na uwadze, nasza szkoła czyni wiele starań, aby uczniowie mogli korzystać z najnowocześniejszych rozwiązań. Marzenia się spełniają!!! – mamy roboty Photon w naszej szkole!!!
Cieszy nas fakt, że Photona skonstruowali Polacy, absolwenci Politechniki Białostockiej Marcin Joka, Krzysztof Dziemiańczuk, Michał Bogucki i Maciej Kopczyński.
Zatem czas na programowanie z robotem PHOTON :-)