Nawigacja

  • Ślubowanie klasy I.

    16.10.2019

    W dniu 16 października uczniowie klasy pierwszej przygotowali dla społeczności szkolnej przedstawienie, w którym świętowli  ważne dla nich przyjęcie do społeczności szkolnej- bycie pełnoprawnym uczniem.

     

    Pasowanie na ucznia to ważne wydarzenie w życiu każdej szkoły, dlatego uroczystość miała bardzo podniosły, a zarazem radosny charakter. 17 pierwszoklasistów ubranych w stroje galowe z niecierpliwością oczekiwało na najważniejszy moment - pasowanie. Najpierw jednak uczniowie prezentowali artystyczne umiejętności: recytowali wiersze, śpiewali piosenki, tańczyli.

    Następnie po wprowadzeniu sztandaru i odśpiewaniu hymnu państwowego odbyła się część oficjalna. Pani dyrektor Justyna Młodożeniec - Handzel dokonała pasowania na ucznia w obecności rodziców, zaproszonych gości i społeczności szkolnej.

     

    Zgodnie z tradycją na pamiątkę uroczystości wszyscy pierwszoklasiści otrzymali dyplom, legitymację szkolną oraz niespodziankę przygotowaną przez rodziców.

     

    Gdy dzieci już oficjalnie dołączyły do grona  uczniów Szkoły Podstawowej im. Orła Białego w Zespole Szkolno –Przedszkolnym w Ratyniu, uczniowie wraz z gośćmi, rodzicami oraz wychowawcą udali się do na słodki poczęstunek.

     Małgorzata Świgoń wychowawczyni klasy I

  • Spektakl „Przygody Wilka i Zająca”.

    15.10.2019

    15.10.2019 r.

    Uczniowie naszej szkoły bardzo chętnie  biorą udział w różnorodnych wydarzeniach kulturalnych. Tym razem mieli okazję obejrzeć spektakl „Przygody Wilka i Zająca” przygotowany przez Teatr Edukacji In- Art z Wrocławia. Przedstawienie odbyło się 15 października 2019 roku w Koniński Domu Kultury. Bohaterowie spektaklu to znani bohaterowie kultowej bajki z lat osiemdziesiątych, gdzie Wilk próbuje dopaść  Zajączka. Aktorzy nawiązali nić porozumienia z widzami, którzy mocno zaangażowali się w przebieg wydarzeń.

    Do szkoły wróciliśmy bardzo zadowoleni, z nadzieją, że jeszcze będziemy mieli okazję uczestniczyć w podobnym wydarzeniu. Dziękujemy rodzicom za pomoc w zorganizowaniu wyjazdu.

    Opiekunowie: Elżbieta Kamińska i Małgorzata Świgoń

     

     

  • Dzień chłopca w klasie VIII.

    30.09.2019

    Dzień Chłopaka obchodzony jest co roku 30 września. Dziewczyny  z klasy VIII wraz z wychowawczynią p. Moniką Góreczna przygotowały dla chłopców niespodziankę  - zorganizowały ciekawe zabawy, konkursy i smakowity poczęstunek.
    Na początku lekcji uczennice wraz z wychowawczynią złożyły chłopcom życzenia z okazji ich święta i odśpiewały „Sto lat…”. To był dopiero początek atrakcji dla chłopców.
    Dziewczyny przygotowały dla nich szereg zadań, aby wybrać SUPER CHŁOPAKA KLASY. Chłopcy zostali podzieleni na dwa zespoły, każdy zespół miał do wykonania wiele zabawnych zadań m.in.: odgadywali nazwy przyborów służących do makijażu, czesali dziewczyny i tworzyli niepowtarzalne fryzury, następnie dziewczyny zamieniły się w super fryzjerki i układały włosy chłopcom. Odbył się również quiz wiedzy.  Koledzy zdobywali punkty za poszczególne konkurencje.  Wszyscy świetnie się spisali, na koniec chłopaki zostali obdarowani pamiątkowymi dyplomami i upominkami. Każdy z nich dostał koszulkę, jedyną w swoim rodzaju. Koszulki dostały również dziewczyny... w końcu są tylko dwie i trzeba o nie dbać nie tylko w dniu ich święta. :)

  • IX Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia

    04.10.2019

     

    Obchody IX Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia pod hasłem Młodsi sprawdzają, czy starsi tabliczkę mnożenia znają! w naszej szkole odbyły się 4 października 2019 r.

    Funkcję  10 egzaminatorów i 10 asystentów pełnili uczniowie z klasy:  V; VIA; VIB; VII; VIII, którzy w eliminacjach uzyskali najwyższe wyniki.

    Komisje egzaminacyjne pracowały w czasie przerw i miały swoje stanowiska na trzech poziomach. W tym samym czasie po szkole krążyły dodatkowe patrole egzaminacyjne, odpytując tabliczki mnożenia wszystkich napotkanych uczniów i nauczycieli oraz rodziców, którzy zechcieli wziąć udział w tej akcji.

    Na lekcjach matematyki, które prowadziłam z klasami V - VIII, organizowałam pracę w grupach, gdzie każda losowała określoną łamigłówkę. Grupa, której najszybciej udało się rozwiązać łamigłówkę, zostawała nagradzana ocenami bdb. Podczas pracy w grupie widziałam duże zaangażowanie uczniów. Uczniowie we wszystkich klasach grali w grę matematyczną „mistrz mnożenia”, której uczniowie wykorzystywali ozoboty.

    Ogółem w wydarzeniu tym udział wzięło 150 osób i wszyscy uzyskali tytuł Eksperta Tabliczki Mnożenia.  Legitymację otrzymali również nauczyciele, pracownicy szkoły oraz rodzice.

    Akcja cieszyła się dużym zainteresowaniem, uczniowie chętnie przystępowali do egzaminu, wykazując się dobrą znajomością tabliczki mnożenia. W przyszłym roku szkolnym nasza szkoła ponownie weźmie udział w tej wspaniałej akcji promowania matematyki poprzez zabawę. Koordynatorami akcji w naszej szkole była p. Monika Góreczna oraz
     p. Małgorzata Świgoń.

     

  • PIKNIK RODZINNY.

    02.10.2019

    ,,Z  RODZINĄ – NA  SPORTOWO,  NA  WESOŁO  I  EKOLOGICZNIE”

    28 września 2019 r. w Szkole Podstawowej im. Orła Białego w Zespole Szkolno – Przedszkolnym w Ratyniu odbył się Piknik Rodzinny: ,,Z RODZINĄ – NA SPORTOWO, NA WESOŁO I EKOLOGICZNIE”.

    Piknik ten był formą włączenia się w europejską kampanię – Europejski Tydzień Sportu 2019, która jest inicjatywą  Komisji Europejskiej pod patronatem Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz podsumowaniem realizacji Projektu  - ,,Drzewa Franciszka”, którego organizatorem była Fundacja Zakłady Kórnickie  pod honorowym patronatem między. innymi Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Wojewody Wielkopolskiego, Marszałka Województwa Wielkopolskiego i  Kuratorium Oświaty w Poznaniu.

    Głównym celem Pikniku było promowanie aktywności fizycznej wśród dzieci i dorosłych, zachęcanie do dbania o środowisko oraz integracja środowiska szkolnego i lokalnego.

    W ramach Pikniku odbyły się następujące działania:

    Bieg na 6 km – RATYŃSKA 6. Bieg ten wpisał się już na stałe w kalendarz imprez szkoły i stał się kontynuacją biegu zorganizowanego w 2017 roku z okazji 50-lecia Szkoły Podstawowej w Ratyniu. trasa biegu rozpoczęła się przy Sali OSP w Dolanach i biegła przez Piotrowo, Kol. Dolany, a swe zakończenie miała na boisku szkolnym. Na starcie stawiło się 150 osób. Uczestnicy zostali sklasyfikowani w 6 kategoriach. Oto zwycięscy:

    - kategoria :  uczennica ZSP w Ratyniu: I miejsce – Kinga Wojewoda, II miejsce – Grzelczak Dominika, III miejsce – Julia Przybylska

    - kategoria : uczeń ZSP w Ratyniu: I miejsce – Mikołaj Wojtczak, II miejsce – Patryk Szkudlarek, III miejsce – Szymon Wojewoda

    - kategoria: mama ucznia/uczennicy ZSP w Ratyniu –:I miejsce – Danuta Kurleto, II miejsce – Jolanta Szymaniak, III miejsce – Elżbieta Pietrala

    - kategoria: tata ucznia/uczennicy ZSP w Ratyniu: I miejsce – Marcin Szymaniak, II miejsce – Marek Myszel, III miejsce – Stanisław Byczyński

    - kategoria: kobieta: I miejsce – Martyna Kurleto (Ratyń), II miejsce – Agnieszka Włodarska (Wielopole), III miejsce – Urszula Olęcka (Kochowo)

    - kategoria: mężczyzna: I miejsce – Robert Jarząbek (Strzałkowo), II miejsce – Rafał Buchalski (Kol. Jaroszyn), III miejsce – Bartosz Pawłowski (Lądek)

    - nagrodzeni zostali również najmłodszy uczestnik biegu – Leonard Witkowski, najstarszy uczestnik biegu – Eugeniusz Taras i ostatni uczestnik biegu – Anita Król

    Wszyscy uczestnicy biegu otrzymali pamiątkowe koszulki, wodę , gadżety oraz pamiątkowy medal, a zwycięscy dyplomy, puchary i nagrody rzeczowe ufundowane przez ETS i sponsorów.

               

    Turniej Rekreacyjno – Sportowy – NAJSPRAWNIEJSZA RODZINKA. Wzięło w nim udział 15 rodzin (dziecko i rodzic). Drużyny musiały wykonać 3 konkurencje z wykorzystaniem śmieci (plastikowych butelek) na czas.

    Zwycięzcami została Rodzina Kingi Wojewoda, II miejsce – Rodzina Nikoli Szymaniak, III miejsce – Rodzina Jana Jarząbka . Wszystkie drużyny otrzymały dyplomy i upominki ufundowane przez sponsorów a zwycięska Rodzina puchar.

    Turniej Ekologiczny – Z EKOLOGIĄ NA TY. Wzięło w nim udział 7 rodzin (dziecko i rodzic). Zadaniem drużyn było wykonanie zadań związanych z wiadomościami na temat przyrody i ochrony środowiska. Najlepszymi w tej dziedzinie byli: I miejsce – Włodarczyk Martyna z tatą , II miejsce – Julia Przybylska z mamą , III miejsce -  Dawid Głowacki z mamą . Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz  nagrody.

    Mecz w piłkę nożną : RODZICE – DZIECI. Mecz wygrali rodzice, którzy już drugi rok z rzędu przekazali puchar ufundowany przez dyrektora – p. Justynę Młodożeniec – Handzel na rok następny. W skład zwycięskiej weszli: Jarosław Beinek, Ryszard Głowacki, Grzegorz Taras, Leszek Wojewoda, Zenon Rudolf, Adam Matuszewski, Robert Jarząbek, Marcin Szymaniak, Dawid Sobczak.

    Podczas Pikniku grupa realizująca w roku szkolnym 2018/2019 Projekt : DRZEWO FRANCISZKA w składzie: Przemysław Kryszak, Oliwia Łabencka, Albert Musiałowski, Klaudia Nowaczyk , Aleksander Wyderkiewicz razem z opiekunem – Dorotą Rudolf i dyrektorem szkoły zasadziła symboliczne drzewo ufundowane przez Fundację Zakłady Kórnickie. Grupa ta otrzymała również z rąk p. dyrektor podziękowania za zaangażowanie w realizację projektu, w ramach którego zredagowała gazetkę szkolną: ,,Wieść szkolna niesie…” o tematyce ekologicznej, która trafiła do domów wszystkich uczniów naszej szkoły i nie tylko.

    Wręczone zostały również podziękowania za zaangażowanie w roku szkolnym 2018/2019 w zbiórkę makulatury. Podziękowania otrzymali: Paulina Płuciennik, Sara Pawlak, Oskar i Ludwik Mituta, Aleksandra Stefanowicz , Kinga Mila i Oliwia I Borys Nowaczyk.

    Podczas Pikniku można było zjeść staropolskie potrawy: żurek, gzik z ziemniakami w mundurkach, chleb ze smalcem i ogórkiem, słodkie jabłuszka oraz pyszne ciasto.

    Nad organizacją Pikniku czuwała Dorota Rudolf.

    Tak wielka impreza nie mogłaby się odbyć bez zaangażowania instytucji i ludzi, którzy okazali szczególną wrażliwość, wielkie serce, zrozumienie oraz wsparcie finansowe i materialne, za które organizatorzy składają wyrazy wdzięczności i podziękowania.

    PIKNIK RODZINNY:

    ,,Z  RODZINĄ – NA  SPORTOWO,  NA  WESOŁO  I  EKOLOGICZNIE”

     

    28 września 2019 r. w Szkole Podstawowej im. Orła Białego w Zespole Szkolno – Przedszkolnym w Ratyniu odbył się Piknik Rodzinny: ,,Z RODZINĄ – NA SPORTOWO, NA WESOŁO I EKOLOGICZNIE”.

    Piknik ten był formą włączenia się w europejską kampanię – Europejski Tydzień Sportu 2019, która jest inicjatywą  Komisji Europejskiej pod patronatem Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz podsumowaniem realizacji Projektu  - ,,Drzewa Franciszka”, którego organizatorem była Fundacja Zakłady Kórnickie  pod honorowym patronatem między. innymi Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Wojewody Wielkopolskiego, Marszałka Województwa Wielkopolskiego i  Kuratorium Oświaty w Poznaniu.

    Głównym celem Pikniku było promowanie aktywności fizycznej wśród dzieci i dorosłych, zachęcanie do dbania o środowisko oraz integracja środowiska szkolnego i lokalnego.

    W ramach Pikniku odbyły się następujące działania:

    Bieg na 6 km – RATYŃSKA 6. Bieg ten wpisał się już na stałe w kalendarz imprez szkoły i stał się kontynuacją biegu zorganizowanego w 2017 roku z okazji 50-lecia Szkoły Podstawowej w Ratyniu. trasa biegu rozpoczęła się przy Sali OSP w Dolanach i biegła przez Piotrowo, Kol. Dolany, a swe zakończenie miała na boisku szkolnym. Na starcie stawiło się 150 osób. Uczestnicy zostali sklasyfikowani w 6 kategoriach. Oto zwycięscy:

    - kategoria :  uczennica ZSP w Ratyniu: I miejsce – Kinga Wojewoda, II miejsce – Grzelczak Dominika, III miejsce – Julia Przybylska

    - kategoria : uczeń ZSP w Ratyniu: I miejsce – Mikołaj Wojtczak, II miejsce – Patryk Szkudlarek, III miejsce – Szymon Wojewoda

    - kategoria: mama ucznia/uczennicy ZSP w Ratyniu –:I miejsce – Danuta Kurleto, II miejsce – Jolanta Szymaniak, III miejsce – Elżbieta Pietrala

    - kategoria: tata ucznia/uczennicy ZSP w Ratyniu: I miejsce – Marcin Szymaniak, II miejsce – Marek Myszel, III miejsce – Stanisław Byczyński

    - kategoria: kobieta: I miejsce – Martyna Kurleto (Ratyń), II miejsce – Agnieszka Włodarska (Wielopole), III miejsce – Urszula Olęcka (Kochowo)

    - kategoria: mężczyzna: I miejsce – Robert Jarząbek (Strzałkowo), II miejsce – Rafał Buchalski (Kol. Jaroszyn), III miejsce – Bartosz Pawłowski (Lądek)

    - nagrodzeni zostali również najmłodszy uczestnik biegu – Leonard Witkowski, najstarszy uczestnik biegu – Eugeniusz Taras i ostatni uczestnik biegu – Anita Król

    Wszyscy uczestnicy biegu otrzymali pamiątkowe koszulki, wodę , gadżety oraz pamiątkowy medal, a zwycięscy dyplomy, puchary i nagrody rzeczowe ufundowane przez ETS i sponsorów.

               

    Turniej Rekreacyjno – Sportowy – NAJSPRAWNIEJSZA RODZINKA. Wzięło w nim udział 15 rodzin (dziecko i rodzic). Drużyny musiały wykonać 3 konkurencje z wykorzystaniem śmieci (plastikowych butelek) na czas.

    Zwycięzcami została Rodzina Kingi Wojewoda, II miejsce – Rodzina Nikoli Szymaniak, III miejsce – Rodzina Jana Jarząbka . Wszystkie drużyny otrzymały dyplomy i upominki ufundowane przez sponsorów a zwycięska Rodzina puchar.

    Turniej Ekologiczny – Z EKOLOGIĄ NA TY. Wzięło w nim udział 7 rodzin (dziecko i rodzic). Zadaniem drużyn było wykonanie zadań związanych z wiadomościami na temat przyrody i ochrony środowiska. Najlepszymi w tej dziedzinie byli: I miejsce – Włodarczyk Martyna z tatą , II miejsce – Julia Przybylska z mamą , III miejsce -  Dawid Głowacki z mamą . Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz  nagrody.

    Mecz w piłkę nożną : RODZICE – DZIECI. Mecz wygrali rodzice, którzy już drugi rok z rzędu przekazali puchar ufundowany przez dyrektora – p. Justynę Młodożeniec – Handzel na rok następny. W skład zwycięskiej weszli: Jarosław Beinek, Ryszard Głowacki, Grzegorz Taras, Leszek Wojewoda, Zenon Rudolf, Adam Matuszewski, Robert Jarząbek, Marcin Szymaniak, Dawid Sobczak.

    Podczas Pikniku grupa realizująca w roku szkolnym 2018/2019 Projekt : DRZEWO FRANCISZKA w składzie: Przemysław Kryszak, Oliwia Łabencka, Albert Musiałowski, Klaudia Nowaczyk , Aleksander Wyderkiewicz razem z opiekunem – Dorotą Rudolf i dyrektorem szkoły zasadziła symboliczne drzewo ufundowane przez Fundację Zakłady Kórnickie. Grupa ta otrzymała również z rąk p. dyrektor podziękowania za zaangażowanie w realizację projektu, w ramach którego zredagowała gazetkę szkolną: ,,Wieść szkolna niesie…” o tematyce ekologicznej, która trafiła do domów wszystkich uczniów naszej szkoły i nie tylko.

    Wręczone zostały również podziękowania za zaangażowanie w roku szkolnym 2018/2019 w zbiórkę makulatury. Podziękowania otrzymali: Paulina Płuciennik, Sara Pawlak, Oskar i Ludwik Mituta, Aleksandra Stefanowicz , Kinga Mila i Oliwia I Borys Nowaczyk.

    Podczas Pikniku można było zjeść staropolskie potrawy: żurek, gzik z ziemniakami w mundurkach, chleb ze smalcem i ogórkiem, słodkie jabłuszka oraz pyszne ciasto.

    Nad organizacją Pikniku czuwała Dorota Rudolf.

    Tak wielka impreza nie mogłaby się odbyć bez zaangażowania instytucji i ludzi, którzy okazali szczególną wrażliwość, wielkie serce, zrozumienie oraz wsparcie finansowe i materialne, za które organizatorzy składają wyrazy wdzięczności i podziękowania.

  • KLASYFIKACJA BIEGU NA 6 km.

    28.09.2019

    RATYŃSKA 6.

    Kategoria: mama ucznia/uczennicy

    1. Kurleto Danuta
    2. Szymaniak Jolanta
    3. Pietrala Elżbieta
    4. Urbaniak Daria
    5. Czekalska Honorata
    6. Grzelczak Anna
    7. Myszel Karolina
    8. Grzeszczak Anna
    9. Nowaczyk Małgorzata
    10. Biernad Agnieszka
    11. Adamczewska Maria
    12. Szofer Angelika
    13. Wasielewska Olga
    14. Taras Wioletta
    15. Socha Ewelina
    16. Głowacka Irena
    17. Wojewoda Katarzyna
    18. Przybylska Anna
    19. Kacprowicz Justyna
    20. Rewers Anna
    21. Sobczak Ewa
    22. Tulikowska Karolina
    23. Glapa Ewa
    24. Góranowska Małgorzata
    25. Witkowska Monika
    26. Zielińska Małgorzata
    27. Król Anita

    Kategoria:tata ucznia/uczennicy

    1. Szymaniak Marcin
    2. Myszel Marek
    3. Byczyński Stanisław
    4. Szczepankiewicz Robert
    5. Gołdyn Dominik
    6. Urbaniak Jacek
    7. Włodarczyk Karol
    8. Ptak Przemysław
    9. Kacprowicz Radosław
    10. Łabencki Robert
    11. Adamczewski Błażej
    12. Taras Grzegorz
    13. Głowacki Marcin

    Kategoria: kobieta

    1. Kurleto Martyna
    2. Włodarska Agnieszka
    3. Olęcka Urszula
    4. Wyrozumialska Katarzyna
    5. Pawela Sylwia
    6. Herudzińska Katarzyna
    7. Wróbel Julia
    8. Sikorska Hanna
    9. Nowiszewska Andżelika
    10. Przybyła Weronika
    11. Urbaniak Bożena
    12. Szczepaniak Anna
    13. Olęcka Gabriela
    14. Góranowska Aleksandra
    15. Nowiszewska Monika
       

    Kategoria: mężczyzna

    1. Jarząbek Robert
    2. Buchalski Rafał
    3. Pawłowski Bartosz
    4. Grajczyk Marcin
    5. Jeżak Robert
    6. Pawela Mariusz
    7. Rudolf Zenon
    8. Wojewoda Tomasz
    9. Nowak Eryk
    10. Nowak Krystian
    11. Romański Łukasz
    12. Grzeszczak Bartosz
    13. Rudolf Artur
    14. Stogiński Przemysław
    15. Remisz Kacper
    16. Handzel Jan
    17. Rewers Patryk
    18. Olęcki Szymon
    19. Jarząbek Jan
    20. Taras Eugeniusz
    21. Warzych Jerzy
    22. Warzych Roman
    23. Wasielewski Jacek
    24. Sobieraj Kacper
    25. Góranowski Bartosz
  • Kategoria: uczeń ZSP w Ratyniu.

    28.09.2019

     

    1. Wojtczak  Mikołaj
    2. Szkudlarek Patryk
    3. Wojewoda Szymon
    4. Kryszak Przemysław
    5. Frątczak Krzysztof
    6. Kacprowicz Olaf
    7. Beinek Oskar
    8. Kurleto Bartosz
    9. Zieliński Mateusz
    10. Byczyński Szymon
    11. Kurleto Franciszek
    12. Głowacki Wojciech
    13. Głowacki Wiktor
    14. Grzebielski Mikołaj
    15. Wasielewski Ksawery
    16. Rewers Jakub
    17. Witkowski Julian
    18. Zieliński Norbert
    19. Korczewski Mateusz
    20. Rostajewski Klaudiusz
    21. Baśkiewicz Michał
    22. Adamczewski Jan
    23. Król Kornel
    24. Taras Hubert
    25. Rewers Janusz
    26. Tulikowski Miłosz
    27. Glapa Szymon
    28. Witkowski Leonard
  • Kategoria: uczennica ZSP w Ratyniu.

    KLASYFIKACJA    BIEGU  NA  6  km. 

     

    1. Wojewoda Kinga
    2. Grzelczak Dominika
    3. Przybylska Julia
    4. Szofer Martyna
    5. Korczewska Julia
    6. Janiszewska Weronika
    7. Czekalska Julita
    8. Masłowska Martyna
    9. Urbaniak Amelia
    10. Szymaniak Nikola
    11. Kacprowicz Amelia
    12. Szofer Michalina
    13. Pietrala Martina
    14. Góranowska Natalia
    15. Szczepankiewicz Iga
    16. Nowaczyk Klaudia
    17. Polinska Agata
    18. Szczesna Marika
    19. Łabencka Oliwia
    20. Mila Kinga
    21. Podlasińska Lidia
    22. Socha Patrycja
    23. Rejdukowska Diana
    24. Wojewoda Maja
    25. Urbaniak Natalia
    26. Socha Kalina
    27. Grzebielska Maja
    28. Włodarczyk Martyna
    29. Głowacka Weronika
    30. Ptak Wiktoria
    31. Sieczka Kinga
    32. Biernad Julia
    33. Król Adrianna
    34. Włosiniak Maria
    35. Sobczak Wiktoria
  • RATYŃSKA 6

    28.09.2019

    KLASYFIKACJA  OGÓLNA  BIEGU NA 6  km. 

     

     

    1. Szymaniak Marcin
    2. Jarząbek Robert
    3. Buchalski Rafał
    4. Pawłowski Bartosz
    5. Grajczyk Marcin
    6. Jeżak Robert
    7. Wojtczak Mikołaj
    8. Szkudlarek Patryk
    9. Wojewoda Szymon
    10. Pawela Mariusz
    11. Rudolf Zenon
    12. Wojewoda Kinga
    13. Wojewoda Tomasz
    14. Nowak Eryk
    15. Nowak Krystian
    16. Romański Łukasz
    17. Kryszak Przemysław
    18. Grzelczak Dominika
    19. Grzeszczak Bartosz
    20. Frątczak Krzysztof
    21. Rudolf Artur
    22. Kacprowicz Olaf
    23. Stogiński Przemysław
    24. Beinek Oskar
    25. Kurleto Bartosz
    26. Kurleto Danuta
    27. Przybylska Julia
    28. Kurleto Martyna
    29. Remisz Kacper
    30. Handzel Jan
    31. Myszel Marek
    32. Szymaniak Jolanta
    33. Włodarska Agnieszka
    34. Pietrala Elżbieta
    35. Szofer Martyna
    36. Zieliński Mateusz
    37. Byczyński Szymon
    38. Byczyński Stanisław
    39. Korczewska Julia
    40. Rewers Patryk
    41. Olęcki Szymon
    42. Olęcka Urszula
    43. Urbaniak Daria
    44. Janiszewska Weronika
    45. Czekalska Julita
    46. Czekalska Honorata
    47. Masłowska Martyna
    48. Kurleto Franciszek
    49. Grzelczak Anna
    50. Głowacki Wojciech
    51. Wyrozumialska Katarzyna
    52. Myszel Karolina
    53. Grzeszczak Anna
    54. Pawela Sylwia
    55. Jarząbek Jan
    56. Urbaniak Amelia
    57. Szymaniak Nikola
    58. Kacprowicz Amelia
    59. Szofer Michalina
    60. Pietrala Martina
    61. Góranowska Natalia
    62. Szczepankiewicz Iga
    63. Szczepankiewicz Robert
    64. Nowaczyk Małgorzata
    65. Biernad Agnieszka
    66. Głowacki Wiktor
    67. Adamczewska Maria
    68. Nowaczyk Klaudia
    69. Polińska Agata
    70. Szofer Angelika
    71. Taras Eugeniusz
    72. Grzebielski Mikołaj
    73. Warzych Jerzy
    74. Warzych Roman
    75. Gołdyn Elodi
    76. Gołdyn Dominik
    77. Wasielewski Ksawery
    78. Wasielewska Olga
    79. Wasielewski Rafał
    80. Wasielewski Jacek
    81. Szczesna Marika
    82. Łabencka Oliwia
    83. Mila Kinga
    84. Podlasińska Lidia
    85. Socha Patrycja
    86. Rejdukowska Diana
    87. Taras Wioletta
    88. Wojewoda Maja
    89. Urbaniak Natalia
    90. Urbaniak Jacek
    91. Rewers Jakub
    92. Socha Kalina
    93. Socha Ewelina
    94. Głowacka Irena
    95. Wojewoda Katarzyna
    96. Herudzińska Magdalena
    97. Grzebielska Maja
    98. Bartłomiejczak Agnieszka
    99. Wróbel Julia
    100. Włodarczyk Martyna
    101. Włodarczyk Karol
    102. Witkowski Julian
    103. Głowacka Weronika
    104. Zieliński Mateusz
    105. Korczewski Mateusz
    106. Sikorska Hanna
    107. Ptak Wiktoria
    108. Ptak Przemysław
    109. Rostajewski Klaudiusz
    110. Nowiszewska Andżelika
    111. Sobieraj Kacper
    112. Sieczka Kinga
    113. Baśkiewicz Michał
    114. Biernad Julia
    115. Przybylska Anna
    116. Kacprowicz Justyna
    117. Kacprowicz Radosław
    118. Łabencki Robert
    119. Adamczewski Jan
    120. Adamczewski Błażej
    121. Król Adrianna
    122. Król Kornel
    123. Przybyła Weronika
    124. Włosiniak Maria
    125. Taras Hubert
    126. Taras Grzegorz
    127. Rewers Janusz
    128. Rewers Anna
    129. Sobczak Wiktoria
    130. Sobczak Ewa
    131. Tulikowski Miłosz
    132. Tulikowska Karolina
    133. Glapa Szymon
    134. Glapa Ewa
    135. Urbaniak Bożena
    136. Szczepaniak Anna
    137. Olęcka Gabriela
    138. Góranowska Aleksandra
    139. Góranowski Bartosz
    140. Góranowska Małgorzata
    141. Głowacki Marcin
    142. Witkowski Leonard
    143. Witkowska Monika
    144. Zielińska Małgorzata
    145. Nowiszewska Monika
    146. Król Anita

     

  • IX Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia.

    IX Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia.
    23.09.2019

    Szanowni Rodzice,

     

    nasza szkoła uczestniczy w akcji IX Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia organizowanej w dniu
    4 października 2019 r. pod hasłem:

    Młodsi sprawdzają, czy starsi tabliczkę mnożenia znają!

    Akcja ma na celu zachęcić wszystkich do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia. Uczniowie, którzy w trakcie wakacji zdążyli zapomnieć tabliczkę mnożenia, mają okazję nadrobić te zaległości. Dorośli mogą popisać się przed dziećmi doskonałą znajomością trudnych przypadków mnożenia.

    Program:

    31.09.-03.10.2019. Przypominamy sobie tabliczkę mnożenia - w domu, w szkole.

    04.10.2019. Egzaminy z tabliczki mnożenia:

    * Uczeń wybiera los z 5 trudnymi przypadkami mnożenia.
     

    * Jeżeli poda wszystkie poprawne odpowiedzi, zdobywa tytuł
    Eksperta Tabliczki Mnożenia (z ang. MT EXPERT).

    * W przypadku pomyłki, choćby raz egzamin jest niezdany. Egzamin można powtórzyć po
    1 godzinie.

    Zapraszamy do aktywnego uczestniczenia w akcji w gronie rodzinnym!

    Więcej informacji: www.wmtday.org.

     

    Z życzeniami miłej i pożytecznej zabawy!

     

    Koordynatorzy Lokalni:

    Monika Góreczna

    Małgorzata Świgoń

    Dyrektor:

    Justyna

    Młodożeniec-Handzel

     

     

  • PROŚBA  O SPONSORING.

    PROŚBA  O SPONSORING.
    06.09.2019

                

    Szanowni Państwo,

    Zwracamy się do Państwa z uprzejmą prośbą o rozważenie możliwości  sponsorowania / dotacji  Maratonu :  ,,RATYŃSKA  6”, który planujemy zorganizować  28 września 2019 r.

    Szkoła Podstawowa im. Orła Białego w Zespole Szkolno - Przedszkolnym w Ratyniu jest organizatorem tego niezwykłego przedsięwzięcia  już po raz trzeci. W ten sposób  chcemy promować aktywność fizyczną w najbliższym środowisku, integrować pokolenia związane z naszą szkołą oraz zachęcić społeczność do dbania o otaczające środowisko.

     

    Maraton ten wpisał  już na stałe w kalendarz imprez organizowanych przez szkołę i stał się kontynuacją Maratonu zorganizowanego w 2017 roku  z okazji 50-lecia Szkoły Podstawowej w Ratyniu, który zyskał dużą popularność i dał uczestnikom wiele radości i satysfakcji.

     

    Trasa Maratonu : ,,RATYŃSKA  6” – 6 km -  rozpoczyna się przy Sali OSP w Dolanach i biegnąć będzie przez Piotrowo, Kol. Dolany, a swe zakończenie będzie mieć na boisku szkolnym przy Szkole Podstawowej im. Orła Białego w Ratyniu, gdzie na uczestników czekać będzie poczęstunek.

     

    Państwo możecie skorzystać z niepowtarzalnej okazji i włączyć się w tę niecodzienną inicjatywę.

    W realizację tej imprezy wkładamy własne siły i środki, lecz ze względu na spodziewaną dużą ilość uczestników liczymy na Państwa wsparcie , wierząc , że oprócz satysfakcji będzie to również wspaniała promocja i reklama Państwa firmy.

    Zwracamy się do firm i przedsiębiorstw, jak też do osób prywatnych , z uprzejmą prośbą o wsparcie naszej imprezy w postaci środków pieniężnych , jak również artykułów spożywczych oraz gadżetów mogących służyć jako nagrody.

    W zamian za sponsoring możemy zaoferować:

    • Certyfikat z podziękowaniem;
    • umieszczenie logo na  materiałach promujących : ogłoszeniach , zaproszeniach, dyplomach, numerkach startowych , itp.;
    • zaproszenie, jako gościa honorowego;
    • podziękowanie wygłoszone podczas uroczystej gali wręczania nagród;
    • możliwość wykorzystania własnych materiałów promocyjnych z tytułem ,,sponsor” w trakcie imprezy (kolportaż wśród uczestników lub punkt promocyjny);
    • informację o sponsoringu w lokalnych mediach;
    • jesteśmy gotowi na inne sposoby promocji.

     

    Na co przeznaczymy dofinansowanie:

    • druk materiałów promocyjnych : ogłoszeń, zaproszeń , dyplomów;
    • zakup pamiątkowych medali dla wszystkich uczestników;
    • zakup numerków startowych dla wszystkich uczestników;
    • zakup pamiątkowych koszulek dla wszystkich uczestników;
    • zakup nagród dla zwycięzców;
    • zakup wody dla wszystkich uczestników;
    • zorganizowanie poczęstunku dla uczestników .

     

    Wierzymy, że pomoc Państwa umożliwi zrealizowanie zamierzonych inicjatyw i będzie wkładem w rozwój, edukację i zdrowie następnych pokoleń. Z wyrazami szacunku: Organizator i Dyrektor Szkoły.

     

     

                                                 

    Wpłaty lub inne deklaracje należy dokonać do 20 września 2019 r.

     

     

    Dane do przelewu:

    Bank Spółdzielczy w Słupcy O/Lądek; Rada Rodziców przy Szkole Podstawowej im. Orła Białego w Ratyniu

    23 8542 0001 2200 1889 0009 5243

    z dopiskiem:  Maraton: ,,RATYŃŚKA  6”

     

    Wpłaty można dokonywać również w sekretariacie Szkoły Podstawowej im. Orła Białego w Ratyniu – Ratyń 15a ; 62-406 Lądek

     

    Telefon do koordynatora Maratonu : ,,RATYŃSKA  6”  - 608 859 131 – Dorota Rudolf

  • REGULAMIN  MARATONU: ,,RATYŃSKA 6”.

    REGULAMIN  MARATONU: ,,RATYŃSKA 6”.
    06.09.2019

     

    1. Cel:

    - integracja środowiska lokalnego związanego z Zespołem Szkolno - Przedszkolnym w Ratyniu;

    - promowanie aktywności fizycznej w najbliższym środowisku;

    - włączenie się w europejską akcję : ,,Europejski Tydzień Sportu”

    - zachęcanie do dbania o otaczające środowisko.

    II.  Organizator:

    - Szkoła Podstawowa im. Orła Białego w Zespole Szkolno- Przedszkolnym w Ratyniu.

    III. Biuro Maratonu:

    - Szkoła Podstawowa im. Orła Białego w Zespole Szkolno – Przedszkolnym w Ratyniu; 

    Ratyń 15a;  62-406 Lądek; Tel: 63 27 64 801

     

    IV. Termin i miejsce:

    1. Bieg odbywa się 28 września 2019 roku w Szkole Podstawowej im. Orła Białego w Zespole Szkolno - Przedszkolnym w Ratyniu.
    2. Start: Dolany (obok Sali OSP), godzina 13.00
    3. Meta: boisko przy Szkole Podstawowej w Ratyniu.

    V. Trasa:

    1. Długość trasy – 6 km

    2. Dolany – Piotrowo – Kolonia Dolany – Ratyń

     

    VI. Limit czasu:

    1. Zawodników obowiązuje limit czasowy: 2 godziny.
    2. Zawodnicy, którzy nie ukończą biegu do godziny 15.00 zobowiązani są przerwać bieg.
    3. Trasa Maratonu będzie zabezpieczona strażakami – ochotnikami z Dolan, Wacławowa, Sługocina i Ratynia oraz Policją.

    VII. Uczestnictwo:

    1. W Maratonie prawo startu ma cała społeczność lokalna związana ze Szkołą Podstawową w Ratyniu ( uczniowie, absolwenci, rodzice, rodziny, znajomi, przyjaciele szkoły).
    2. Warunkiem uczestnictwa jest wypełnienie FORMULARZA  ZGŁOSZENIOWEGO w Biurze Maratonu oraz uiszczenie opłaty.
    3. Formularz zgłoszeniowy dla osób niepełnoletnich wypełnia rodzic/prawny opiekun.
    4. Obowiązuje ograniczenie 200 uczestników. Liczy się kolejność zgłoszeń.
    5. Zawodnicy startujący muszą być zweryfikowani w Biurze Maratonu podczas odbioru pakietów startowych.
    6. Organizator nie wyraża zgody na start osób z numerem startowym przypisanym do innego biegacza. Zawodnik startujący z numerem startowym, do którego przypisane są dane innej osoby jest zdyskwalifikowany.
    7. Zapisując się na Maraton, zgłaszający tym samym oświadcza, że zapoznał się z regulaminem i zobowiązuje się do jego przestrzegania.
    8. Podczas biegu wszyscy zawodnicy muszą posiadać numer startowy.

    VIII. Weryfikacja zawodników oraz odbiór pakietów startowych:

    1. Weryfikacja oraz odbiór pakietów startowych (numer zawodniczy, karta startowa, woda) odbywa się 28 września 2019 r. , godz. 12.00 na linii startu (Dolany, obok Sali OSP).

    IX. Nagrody:

    1. Wszyscy zawodnicy na linii startu otrzymają pamiątkowe koszulki.
    2. Wszyscy uczestnicy, którzy ukończą bieg w czasie 2 godzin otrzymują medal w momencie przekroczenia linii mety.
    3. Nagrodzeni zostaną:

    - I, II, III uczennica z Zespołu Szkolno- Przedszkolnego w Ratyniu

    - I, II, III uczeń z Zespołu Szkolno – Przedszkolnego  w Ratyniu

    - I, II, III mama uczennicy/ucznia z Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Ratyniu

    - I, II, III tata uczennicy/ucznia z Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Ratyniu

    - I, II, III miejsce – kobiety

    - I, II, III miejsce – mężczyźni

    - najmłodszy uczestnik

    - najstarszy uczestnik

    3. Nagrody główne zostaną wręczone 28 września 2019 r. o godz. 18.00 w Szkole Podstawowej w   Zespole Szkolno – Przedszkolnym w Ratyniu.

    X. Zgłoszenia / Opłaty:

    1. Termin zgłoszeń upływa 25 września 2019 r. lub po osiągnięciu limitu zgłoszeń.

    2. Zgłoszenia przyjmowane są w Biurze Maratonu.

    3. Za zgłoszenie uważa się wypełnienie FORMULARZA  ZGŁOSZENIA oraz uiszczenie opłaty w wysokości 10 złotych.

    4. Opłata nie podlega zwrotowi.

    5. Prawo bezpłatnego startu mają uczniowie  Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Ratyniu.

     

    XI. Wyniki:

    1. Wyniki zostaną ogłoszone na stronie internetowej szkoły – www. spratyn.edupage.org

    XII. Postanowienia końcowe:

    1. Organizator zapewnia opiekę medyczną na trasie i mecie biegu.
    2. Uczestnicy nie są ubezpieczeni w czasie trwania biegu od następstw nieszczęśliwych wypadków.
    3. Zawodnik wypełniający FORMULARZ  ZGŁOSZENIOWY potwierdza, że startuje na własną odpowiedzialność i ponosi związane z tym ryzyko, przyjmując do wiadomości, że udział w Maratonie wiąże się z wysiłkiem fizycznym i pociąga za sobą naturalne ryzyko i zagrożenie wypadkami, możliwość odniesienia obrażeń ciała i urazów fizycznych ( w tym śmierci), a także szkód i strat o charakterze majątkowym. Wypełnienie Formularza Zgłoszeniowego oraz dokonanie opłaty oznacza, że zawodnik ocenił charakter, zakres i stopień ryzyka wiążącego się z uczestnictwem w Maratonie i dobrowolnie zdecydował się podjąć to ryzyko, startując w Maratonie na własną odpowiedzialność. Podpisując Formularz Zgłoszeniowy zawodnik oświadcza, że nie ma żadnych przeciwwskazań zdrowotnych do wzięcia udziału w Maratonie.
    4. Przekazanie danych osobowych uczestnika jest dobrowolne, jednakże stanowi warunek uczestnictwa w Maratonie. Przetwarzanie i zbieranie danych odbywa się zgodnie z przepisami o ochronie danych osobowych.
    5. Organizator zastrzega sobie prawo do wprowadzenia zmian w ustaleniu trasy oraz dodatkowych klasyfikacji i nagród.
    6. Wszelkie niejasności wyjaśnia osoba odpowiedzialna za organizację Maratonu – Dorota Rudolf – tel: 608 859 131.

     

     

     

  • ZAPROSZENIE.

    ZAPROSZENIE.
    06.09.2019

     

     

    Zapraszamy do wzięcia udziału w

    Maratonie: ,,RATYŃSKA 6”,

    który odbędzie się 28 września 2019 r. o godz. 13.00

    w Szkole Podstawowej im. Orła Białego w Zespole Szkolno – Przedszkolnym w Ratyniu

    Cel:

    - integracja środowiska lokalnego związanego z  Zespołem Szkolno – Przedszkolnym  

    w Ratyniu;

    - promowanie aktywności fizycznej w najbliższym środowisku;

    - włączenie się w europejską akcję: ,,Europejski Tydzień Sportu;

    - zachęcanie do dbania o otaczające środowisko.

     

    Regulamin na stronie internetowej: www.spratyn.edupage.org  lub w Biurze Maratonu: Szkoła Podstawowa im. Orła Białego w Zespole Szkolno – Przedszkolnym w Ratyniu, Ratyń 15a, 62-406 Lądek,  tel. 63 2764801

     

    Zapisy do 25 września 2019 r. w sekretariacie  Zespołu Szkolno – Przedszkolnego

    w Ratyniu.

     

     

  • INFORMACJA  SZKOŁA PODSTAWOWA IM ORŁA BIAŁEGO  W ZESPOLE SZKOLNO – PRZEDSZKOLNYM W RATYNIU.

    INFORMACJA  SZKOŁA PODSTAWOWA IM ORŁA BIAŁEGO  W ZESPOLE SZKOLNO – PRZEDSZKOLNYM W RATYNIU.
    30.08.2019

     

    Uroczysta inauguracja roku szkolnego 2019/2020 rozpocznie się 
    2 września 2019 roku.

    Godz. 8.15  msza święta  w Kaplicy św. Jana Chrzciciela  w Sługocinie.

    Godz. 9.00 – Część oficjalna – Szkoła Podstawowa im. Orła Białego w Ratyniu.

     

    Dowóz do Kościoła:

    8.00 - Piotrowo

    8.00  - Dolany

    8.00 - Ratyń

     

  • WYPRAWKA UCZNIA KLASY PIERWSZEJ W ROKU SZKOLNYM 2019/2020.

    WYPRAWKA UCZNIA KLASY PIERWSZEJ W ROKU SZKOLNYM 2019/2020.
    20.08.2019

     

    1. Zeszyt 16- kartkowy w 3 linie –  kolorowe .
    2. Zeszyt 16 – kartkowy w kratkę – 2 sztuki.
    3. Zeszyt 16 kartkowy w kratkę (do korespondencji z rodzicami).
    4. Blok rysunkowy biały formatu A4
    5. Blok rysunkowy formatu A3
    6. Blok techniczny kolorowy i biały A4.
    7. Farby plakatowe, 2 pędzle /cienki i gruby/, kubek na wodę .
    8. Plastelina.
    9. Kredki świecowe BAMBINO.
    10. Kredki – pastele olejne.
    11. Zeszyt papierów kolorowych.
    12. Patyczki do liczenia.
    13. Teczka papierowa z gumką.
    14. Przybory (wyposażenie piórnika): 3 ołówki, kredki ołówkowe, gumka, temperówka z pojemniczkiem, klej w sztyfcie, nożyczki z zaokrąglonymi czubkami, linijka.
    15. Segregator z folijkami.
    16. Chusteczki higieniczne (100 sztuk) wyciągane z pudełka.
    17.  Ryza białego papieru.
    18. Podpisana podkładka na stół.

    WSZYSTKIE ZESZYTY, I PRZYBORY SZKOLNE PROSZĘ PODPISAĆ.

     

  • WYPRAWKA DLA SZEŚCIOLATKÓW W ROKU SZKOLNYM 2019/2020.

    WYPRAWKA DLA SZEŚCIOLATKÓW W ROKU SZKOLNYM 2019/2020.
    20.08.2019

     

    mały blok techniczny (A4) – kartki białe,

    mały blok rysunkowy – (A4) kartki białe,

    mały blok rysunkowy (A4) – kartki kolorowe,

    farby plakatowe w kubkach z pędzelkami: grubym i cienkim,

    kubeczek na wodę,

    plastelina 12 kolorów (podpisana),

    papier kolorowy do wycinanek,

    2 kleje w sztyfcie,

    grube kredki ołówkowe BAMBINO,

    kredki BAMBINO zwykłe,

    flamastry 12 kolorów (podpisane),

    3 różne kolory bibuły karbowanej (krepiny).

    Proszę podpisać wszystkie przybory.

    W piórniku:

    2 miękkie zatemperowane ołówki,

    temperówka,

    gumka do ścierania,

    nożyczki z zaokrąglonymi czubkami,

    klej w sztyfcie.

    W  worku:

    strój gimnastyczny: bawełniana bluzka z krótkim rękawem, krótkie spodenki, skarpetki. Worek powinien być podpisany.

    kapcie

    chusteczki higieniczne (100 sztuk) wyciągane z pudełka,

    ręczniki papierowe (2 rolki),

    ryza białego papieru do ksero.

    podpisana podkładka na stół

  • Działania podjęte w ramach projektu - Klimatyczna klasa.

    Działania podjęte w ramach projektu - Klimatyczna klasa.
    21.06.2019

     

    Temat projektu: Klimatyczna klasa

    Czas realizacji: rok szkolny 2018/2019

    Opiekunowie:

    1. Małgorzata Świgoń

    2. Monika Góreczna             

    3. Elżbieta Kamińska

    4. Renata Kwiatkowska

    Uczestnicy projektu: uczniowie klas IV - VIII

    Cele projektu:

     • poznanie  przyczyn zmian klimatycznych, ewentualnych skutków  oraz sposobów ich  

       zapobiegania

    • kształcenie kompetencji społecznych : współpraca, komunikacja, praca zespołowa 

    • przygotowanie  projektu kampanii społecznościowej adresowanej do najbliższego otoczenia

    Opis przebiegu realizacji projektu :

    1. Przed rozpoczęciem realizacji projektu został opracowany i  opublikowany   na stronie

        Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Ratyniu Regulaminu Projektu Klimatyczna

        klasa 4-8   – rok szkolny 2018/19

    2. Następnie wspólnie z uczniami zaprojektowane zostało logo i broszura Kampanii

         Społecznościowej Klimatyczna Klasa .

    3. W ramach projektu uczniowie uczestniczyli w wycieczkach : 

    • Oczyszczalnia ścieków w Lądku  - klasy 0 – III. 
    •  Spalarnia śmieci  w Koninie - klasy IV – VIII.

    4. Zorganizowano spotkanie z Ekologiem.

    5. Uczniowie wykonali projekty pojazdów ekologicznych.

    Ze wszystkich podjętych działań zostały przygotowane sprawozdania, które wraz ze   zdjęciami umieszczano na stronie internetowej.

    Ambasadorem Kampanii Społecznej „Klimatyczna klasa” jest Pan Ireneusz Mila – prezes klubu i główny trener Konińskiego Stowarzyszenia Sportów Walki – SHOOTERS KONIN. Swoją postawą wpływa na wychowanie i rozwój nie tylko swoich podopiecznych. Sam od  wielu lat startuje w zawodach sportów walki i odnosi liczne sukcesy sportowe. Pan Ireneusz Mila w pełni popiera podjęte przez szkołę działania.

    Nie wszystkie zaplanowane działania udało się zrealizować. Część  z nich przełożona została na późniejszy termin z przyczyn niezależnych od realizatorów projektu.

                    Praca nad projektem pozwoliła rozwijać wiedzę i kompetencje uczniów. Działania zespołowe – współpraca, wymiana doświadczeń, szukanie najlepszych rozwiązań, pozwoliły „dotknąć i poczuć”  problem zmian klimatycznych spowodowanych zanieczyszczeniem środowiska. Tematyka ekologiczna omawiana podczas spotkań  z wychowawcami wykształciła postawę wrażliwości uczniów na nieprawidłowe zachowania w najbliższym otoczeniu: wyrzucanie śmieci do lasu, palenie plastików w gospodarstwach domowych itp.

     

     

     

     

  • Zielona lekcja.

    21.05.2019

    .

    Dnia 21 maja 2019 r. odbyła się druga zaplanowana na rok szkolny 2018/2019 - „Zielona lekcja” dla klasy I, II i III. Celem wyjazdowej lekcji przyrody było poznanie ekosystemu – parku , różnorodności roślinnej w Lądzie i Ciążeniu. Zadaniem dzieci było notowanie usłyszanych ciekawostek i informacji oraz zbieranie materiału przyrodniczego do zielnika. Uczniowie bawiąc się w tropicieli zapamiętywali nazwy drzew będących Pomnikami Przyrody (sosna czarna, jesion wyniosły) oraz poznawali drzewa, które rzadko można spotkać w naszym otoczeniu (miłorząb japoński, sumak octowiec, glediczja i kasztan jadalny). Uczniowie dobrze przygotowani się do lekcji wrócili pełni wrażeń, nowych informacji oraz zbiorów. W siedzibie NPK w Lądzie obejrzeli wystawę -”Zwierzęta naszych pól i lasów”, obejrzeli prezentację multimedialną o najbliższym parku krajobrazowym oraz rozpoznawali nagrania głosów zwierząt w lesie.

     

  • Młodzieży rozważania na temat Konstytucji 3 Maja …

    06.05.2019

    Czym była Konstytucja 3 Maja? Jaki jest jej wpływ na współczesność? Jaka jest współczesna Polska? Jakiej ojczyzny pragnie najmłodsze pokolenie i czym jest dla nich patriotyzm?

    Na te i inne pytania próbowali odpowiedzieć uczniowie Zespołu Szkolno – Przedszkolnego  w Ratyniu podczas mszy św. 3 maja 2019r. w Kościele Parafialnym pw. św. Mikołaja w Lądku.

    W pierwszej części uczniowie (Wiktor Głowacki,  Dominika Grzelczak, Kinga Mila, Diana Rejdukowska)  z ogromnym przekonaniem odegrali role świadków uchwalenia konstytucji w 1791 roku. Autentyczność wydarzeń podkreśliła stylowa scenografia oraz piękne stroje. W drugiej części młodzież (Igor Andrzejak, Michał Baśkiewicz, Oskar Beinek, Julia Biernad, Szymon Czekalski, Krzysztof Frątczak, Dawid Głowacki, Przemek Kryszak, Bartek Kurleto, Klaudia Nowaczyk, Kinga Sieczka) analizowała otaczająca ją rzeczywistość. Swoją przekonującą grą wskazali, czym jest dla nich ojczyzna. Niecodzienny charakter podkreślił taniec z biało-czerwonymi szarfami w wykonaniu wychowanków oddziału zerowego (Byczyńska Hanna, Glapa Szymon, Król Adrianna, Olęcki Wojciech, Ptak Wiktoria, Socha Kalina, Sowiński Filip, Łabęcki Alan).

    Niezapomniane wrażenie pozostawiła wokalna  interpretacja dwóch utworów: „Taki kraj”(Pauliny Płuciennik) oraz „Uwierz Polsko” (Dominiki Grzelczak).

    Program opracowali i przygotowali nauczyciele  Szkoły Podstawowej w Ratyniu: Panie Monika Góreczna, Elżbieta Kamińska, Renata Kwiatkowska oraz  Małgorzata Świgoń. Scenografię i ścieżkę dźwiękową opracował Pan Robert Góreczny.

    Podziękowania kierujemy do Pań z firmy m-Tex za pomoc w przygotowaniu kostiumów dla szkolnych aktorów. 

    Widowisko było niepowtarzalną lekcją wychowania patriotycznego.

    Gratulujemy!

     

     

  • KONKURS MISTRZ KRZYŻÓWKI I ŁAMIGŁÓWKI - MATEMATYKA, JĘZYK POLSKI, TECHNIKA, GEOGRAFIA  KLASY IV – VIII.

    KONKURS  MISTRZ KRZYŻÓWKI I ŁAMIGŁÓWKI -  MATEMATYKA, JĘZYK POLSKI, TECHNIKA, GEOGRAFIA  KLASY IV – VIII.
    06.05.2019

     

    Konkurs miała na celu:

    • popularyzowanie wiedzy z: matematyki, języka polskiego, techniki i geografii wśród jak największej grupy uczniów szkoły podstawowej,
    • Wdrażanie do samodzielnego czytania ze zrozumieniem zadań i poleceń: matematycznych, polonistycznych, technicznych i z geografii,

    Rozwijanie umiejętności:

    • logicznego myślenia,
    • przeprowadzania rozumowań,
    • spostrzegawczości,
    • odkrywania reguł i prawidłowości,
    • stosowania poprawnych uogólnień,
    • dokonywania analizy i syntezy,
    • kształtowania i rozwijania umiejętności kluczowych,
    • kształtowanie umiejętności rozwiazywania problemów organizacyjnych, naukowych,
    • inspirowanie do działań kreatywnych.

     

    Konkurs trwał 5 miesięcy od listopada do marca 2019 r. Mógł w nim wziąć udział każdy uczeń klas 4-8 Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Ratyniu, który zgłosił swoje uczestnictwo najpóźniej do 15 listopada do:
    p. Moniki Górecznaj -  matematyka,

    p. Renaty Kwiatkowskiej – język polski,
    p. Małgorzaty Świgoń – technika,
    p. Karoliny Rewers – geografia. 

    Do konkursu można było przystąpić również w czasie jego trwania. Każda krzyżówka (łamigłówka) była punktowana. Ilość punktów uzależniona była od rodzaju i stopnia trudności.

    Wyniki konkursu zostały ogłoszone podczas Święta Patrona Szkoły.
     

    Wykaz laureatów:

    • Tytuł  „Mistrz Łamigłówek  i Krzyżówek  Matematycznych” uzyskała Lewandowska Kalina
      z klasy VIII,
    • Tytuł  „Mistrz Łamigłówek  i Krzyżówek  z Języka Polskiego” uzyskała Zuzanna Kruszyna z klasy IV
    • Tytuł  „Mistrz Łamigłówek  i Krzyżówek  z Geografi” uzyskała Anna Tomaszewska  z klasy VI,
    • Tytuł  „Mistrz Łamigłówek  i Krzyżówek  z Techniki” uzyskała Kinga Mila  z klasy VB.

    Organizatorzy:
    Monika Górecznaj
    Renata Kwiatkowskiej
    Małgorzata Świgoń
    Karolina Rewers

     

strona:

Kontakt

  • Zespół Szkolno-Przedszkolny w Ratyniu
    Ratyń 15A
    62-406 Lądek
  • 63 276 48 01

Galeria zdjęć