Nawigacja

  • FINAŁ GŁOSOWANIA – 4 EDYCJI KONKURSU

    FINAŁ GŁOSOWANIA – 4 EDYCJI KONKURSU
    02.01.2018

           Kolejna edycja konkursu "Wzorowa łazienka" zakończyła się sukcesem dla Szkoły Podstawowej w Ratyniu. Po raz drugi  otrzymaliśmy 100 produktów marki „DOMESTOS”, firmy UNILEVER. Dziękujemy wszystkim, którzy wspierali naszą szkołę.

  • V edycja konkursu „Przyrodnicze rymowanie – otaczającego świata poznawanie – rośliny pól, lasów i ogrodów wielkopolskich parków krajobrazowych”.

    V edycja konkursu „Przyrodnicze rymowanie – otaczającego świata poznawanie – rośliny pól, lasów i ogrodów wielkopolskich parków krajobrazowych”.
    07.12.2017

    Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego był organizatorem V edycji konkursu „Przyrodnicze rymowanie – otaczającego świata poznawanie – rośliny pól, lasów i ogrodów wielkopolskich parków krajobrazowych”.

    Konkurs był skierowany do uczniów szkół podstawowych z klas IV – VI z terenu województwa wielkopolskiego. Warunkiem przystąpienia do konkursu było nadesłanie prac plastycznych oraz literackich – wierszy, tak, aby zawierały cechy charakterystyczne danego gatunku, takie jak pokrój organów, wymagania siedliskowe, wartości użytkowe, nazewnictwo. Zadanie więc nie było łatwe. Celem konkursu było stworzenie publikacji dla najmłodszych mieszkańców województwa, która w prosty i przystępny sposób przybliży im wybrane gatunki roślin pól, lasów i ogrodów wielkopolskich parków krajobrazowych.

    Nasza szkoła zgłosiła do konkursu 24 prace. Wśród nich wiersze i prace plastyczne. Uczniowie z niecierpliwością i pełni nadziei czekali na wyniki konkursu.
    Okazało się, że wśród laureatów części literackiej są nasi uczniowie: Bartosz Kurleto, którego wiersz zajął I miejsce, Szymon Wojewoda – II miejsce i Mikołaj Grzebielski – III miejsce.

    W dniu 7 grudnia 2017 r. Chłopcy wraz z nauczycielem koordynującym – Panią Ewą Kasprzyk zostali zaproszeni na uroczystą galę podsumowującą konkurs, która odbyła się w Urzędzie   Marszałkowskim  Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu.
    Bartek, Szymon i Mikołaj z Rak Pani Marszałek Województwa Wielkopolskiego otrzymali dyplomy i nagrody. To dla naszej szkoły ogromne wyróżnienie, a dla chłopców  niezapomniane i piękne przeżycie. Tym większe, że wiersz Bartka znajduje się w ww publikacji.

    Wszystkim uczestnikom konkursu serdecznie dziękuję za udział oraz piękne prace i zapraszam do udziału w kolejnych konkursach.

  • Królowa Śniegu

    Królowa Śniegu
    29.11.2017

    29 listopada 2017 r. uczniowie klas 0 – I  - II-III- IV a i IV b wraz z wychowawczyniami  pojechali do  Poznania, aby w Hali „ ARENA” obejrzeć   fantastyczne, baśniowe widowisko dla dzieci oparte na motywach baśni H.Ch. Andersena. Przedstawienie zostało przygotowane przez Moskiewską Rewię Na Lodzie. Na uwagę zasługują: doskonała i oryginalna warstwa muzyczna, choreografia pełna popisów indywidualnych zawierających trudne elementy jazdy na lodzie. Wspaniałe kostiumy, dekoracje, światła oraz efekty pirotechniczne zapewniły niezapomniane wrażenia i przeżycia.

  • Światowy Dzień Toalet  - 19 XI

    Światowy Dzień Toalet  - 19 XI
    17.11.2017

    Znalezione obrazy dla zapytania wzorowa łazienka

    W  ramach akcji „WZOROWA ŁAZIENKA”, której patronem jest marka „DOMESTOS”  w naszej szkole zorganizowana została wystawa z okazji – Światowego Dnia Toalet.

    "Światowy Dzień Toalet" – brzmi nawet zabawnie, ale święto nie zostało ustanowione dla żartu.

    Światowy Dzień Toalet to święto obchodzone w rocznicę utworzenia World Toilet Organization, czyli Światowej Organizacji Toaletowej, którą założono 19 listopada 2001 roku w Singapurze. Jej główne cele to walka o zmniejszenie liczby osób, niemających dostępu do infrastruktury sanitarnej nawet na podstawowym poziomie oraz zwrócenie uwagi na problem czystości publicznych toalet na całym świecie.

  • ŚWIĘTO PIECZONEGO ZIEMNIAKA

     ŚWIĘTO PIECZONEGO ZIEMNIAKA
    15.11.2017

    W środę 15 listopada klasy 0-III wraz z wychowawcami zorganizowali „Dzień Pieczonego Ziemniaka”.

    Święto rozpoczęto od obejrzenia filmu animowanego pt.”Smaczny ziemniak”, następnie uczennice klasy III, M. Włosiniak, Z. Kruszyna, J. Pawlak – zapoznały uczestników z historią ziemniaka w Europie i Polsce, oraz zaprezentowały krótką bajkę o ziemniaku.

    Gdy zapłonęło ognisko i ziemniaki się piekły, grupy udały się na boisko, gdzie odbywały się konkurencje sportowe z ziemniakiem w roli głównej.

    Następnie uczniowie rozwiązywali Quiz na temat wiedzy o ziemniaku oraz skonsumowali upieczone ziemniaki.

    A. Pawłowska

    W. Tomaszewska

    E. Kamińska

  • WYCIECZKA KLAS 0-III

     WYCIECZKA KLAS 0-III
    30.10.2017

    Dnia 30 października 2017 r w przeddzień Święta Zmarłych uczniowie klas 0-III wybrali się na wycieczkę na cmentarz parafialny do Lądku. Obserwowali prace porządkowe przy grobach nieżyjących już bliskich i dalszych, znajomych i nieznanych, starszych i młodszych. Odwiedzili mogiły nieżyjących już nauczycieli, żołnierzy, koleżanek i kolegów oraz swoich najbliższych – im wszystkim w dowód pamięci zapalili symboliczny znicz.

    Wyjazd był też okazją do poznania historycznego miejsca na lądkowskim borku – pomnika ku czci żołnierzy Polskiej Organizacji Wojskowej. Po krótkiej lekcji historii, uczniowie spacerowali po lesie obserwując jesienne zmiany i warstwową budowę lasu.

    W. Tomaszewska

    E. Kamińska

    A. Pawłowska

     

  • Podziękowania dla Przyjaciół Szkoły Podstawowej im. Orła Białego w Ratyniu.

    Podziękowania  dla  Przyjaciół Szkoły Podstawowej im. Orła Białego w Ratyniu.
    27.10.2017

     

    Wielokrotnie przekonaliśmy się, że nasza szkoła może liczyć na pomoc

    LUDZI DOBREJ WOLI,

    firm i osób prywatnych,

    które w różny sposób wspierają nasze działania.

    Szczególne podziękowania kierujemy do wszystkich, którzy w jakikolwiek sposób i w jakiejkolwiek formie wspomogli naszą szkołę. Okazana hojność i dobroć w przygotowaniu Święta Szkoły – 50 lecia Szkoły Podstawowej im. Orła Białego w Ratyniu, jest dla nas dowodem,  że podejmowane przez nas inicjatywy są potrzebne i akceptowane.

    DZIĘKUJEMY:

    1. Księdzu Proboszczowi Dariuszowi Kolskiemu
    2. Wójtowi Gminy Lądek – Panu Arturowi Miętkiewiczowi
    3. Radnemu Powiatowemu – Panu Jerzemu Orchowskiemu
    4. Przewodniczącej Rady Gminy Lądek – Pani Katarzynie Wojewodzie
    5. Państwu   Szymaniak  - Przedsiębiorstwu- Betoniarstwo Nagrobkowe
    6. Państwu Urszuli i Krzysztofowi Słowińskim -  Szkółka Słowińscy
    7. Bankowi  Spółdzielczemu w Słupcy/ oddział w Lądku
    8. Gminnej Spółdzielni Samopomoc Chłopska w Strzałkowie
    9. Spółdzielni  Mleczarskiej Udziałowców w Strzałkowie
    10. Spółka z o.o. w Słupcy - Konspol Bis
    11. Państwu Danucie i Tomaszowi Kurleto – Firma Elektrobud w Ratyniu
    12. Panu Dariuszowi Niewiadomskiemu - Delikatesy Centrum w Lądku
    13. Panu Pawłowi Kuminkiewiczowi - Przedsiębiorstwo Handlowo – Usługowe Tytan Golina
    14. Państwu Marzenie i Arkadiuszowi Rejdukowskim - Sklep Spożywczo – Przemysłowy w Ratyniu
    15. Pani Wiolecie Kornaszewskiej - Przedsiębiorstwo Wielobranżowe Wika Wilczna
    16. Pani Urszuli Stałowskiej - Warzywa i Owoce z Zagórowa
    17. Panu Tomaszowi Rempińskiemu - AGROREM
    18. Państwu Monice i Pawłowi Witkowskim
    19. Państwu Marioli i Kazimierzowi Witkowskim
    20. Państwu Płuciennik
    21. Panu Sławomirowi Kaczorkiewiczowi
    22. Pani Justynie Kacprowicz
    23. Pani Monice Łabenckiej
    24. Pani Annie Grzeszczak
    25. Pani Krystynie Sobczak
    26. Rodzicom uczniów   Szkoły Podstawowej im. Orła Białego, którzy poświęcili swój czas i pomagali w przygotowaniu uroczystości.

     

    Dziękujemy byłym i obecnym nauczycielom, pracownikom, rodzicom, absolwentom, sponsorom, strażakom i przyjaciołom naszej szkoły.            

    Dziękujemy serdecznie wszystkim osobom, które uczestniczyły w Święcie Szkoły. Dzięki  WAM  nasi uczniowie poznali jej historię i tradycje.

     

     

  • 50 lecie Szkoły Podstawowej w Ratyniu.

    50 lecie Szkoły Podstawowej w Ratyniu.
    21.10.2017

    21 października 2017 roku w Szkole Podstawowej im. Orła Białego w Ratyniu obchodzono uroczystość 50 lecia istnienia szkoły w obecnej lokalizacji.
    Na uroczystość przybyli goście: Wójt Gminy Lądek -  Pan Artur Miętkiewicz, Pani Sekretarz -  Renata Tkaczyk, Radni Gminy Lądek, dyrektorzy szkół, przedstawiciele współpracujących instytucji, absolwenci szkoły, rodzice, dzieci, nauczyciele i pracownicy szkoły.

    Uroczystość rozpoczęła się mszą polową, którą celebrował ks. proboszcz Dariusz Kolski. Po mszy można było obejrzeć wystawę, na której zgromadzono zdjęcia i liczne pamiątki z okresu istnienia szkoły. Uczestnicy obejrzeli film przygotowany przez uczniów
    i dziennikarzy Telewizji Wielkopolskiej.

    Druga część obchodów odbyła się na sali OSP w Ratyniu. Uczniowie pod opieką nauczycieli zaprezentowali część artystyczną. Na zakończenie wszyscy uczestnicy – dzieci, rodzice, absolwenci i nauczyciele bawili się przy dźwiękach współczesnej muzyki.

  •      14 października 2017 r. w ramach projektu ,,SPOTKANIA  MIĘDZYPOKOLENIOWE – ŁĄCZY  NAS  SZKOŁA” odbył się  MARATON z okazji 50-lecia Szkoły Podstawowej w Ratyniu.

    Celem było:

    - integracja pokoleń, które miały styczność ze Szkołą Podstawową im. Orła Białego w Ratyniu;

    - promowanie aktywności fizycznej w najbliższym środowisku;

    - upamiętnienie 50 lat działalności Szkoły Podstawowej w Ratyniu.

     

    W MARATONIE  wzięło udział 67 osób (uczniowie Szkoły Podstawowej im. Orła Białego w Ratyniu, ich rodzice , rodzina i znajomi oraz absolwenci i pracownicy szkoły).

     

    W godzinach : 9.00 – 10.00 na sali OSP w Dolanach odbyła się weryfikacja zawodników, którzy otrzymali pakiety startowe (karta startowa, numerek startowy i woda). Po rozgrzewce przeprowadzonej przez p. Jarosława Skrzypskiego nastąpił start zawodników, którzy musieli pokonać odcinek 6 kilometrów trasą: Dolany – Piotrowo – Kolonia Dolany – Ratyń – Szkoła.

    Na linii mety czekali na zawodników: Wójt Gminy Lądek – p. Artur Miętkiewicz, dyrektor Szkoły Podstawowej w Ratyniu – p. Renata Kwiatkowska oraz przewodnicząca Stowarzyszenia ,,Warto Pomagać” – p. Janina Taras, którzy wręczali złote medale wszystkim, którzy dotarli do mety.

     

    Organizatorem imprezy była nauczycielka wychowania fizycznego – p. Dorota Rudolf, która składa ogromne podziękowania wszystkim uczestnikom MARATONU oraz strażakom z OSP w Dolanach, Ratyniu i Sługocinie za czuwanie nad bezpieczeństwem podczas biegu, p. Ewie Biernackiej – pielęgniarce szkolnej, która udzielała pierwszej pomocy, p. Jarosławowi Skrzypskiemu , p. Krzysztofowi Lewandowskiemu i p. Ryszardowi Głowackiemu za pomoc w organizacji imprezy oraz państwu Monice i Pawłowi Witkowskim za oznakowanie koszulek sportowych dla uczniów naszej szkoły.

     

    KLASYFIKACJA  OGÓLNA:

    1. Matuszewski Jacek
    2. Kieliszak Wiktor
    3. Szymaniak Marcin
    4. Lebioda Adrian
    5. Jarząbek Robert
    6. Kaczmarek Krzysztof
    7. Kaczmarek Rafał
    8. Wojtczak Mikołaj
    9. Trzciński Artur
    10. Rudolf Zenon
    11. Rudolf Artur
    12. Ciesiółka Bartosz
    13. Król Kacper
    14. Nowak Eryk
    15. Sitko Marta
    16. Grzeszczak Bartosz
    17. Wyderkiewicz Aleksander
    18. Wojewoda Kinga
    19. Grzelczak Dominika
    20. Wojewoda Szymon
    21. Orchowski Jerzy
    22. Kacprowicz Olaf
    23. Andrzejak Igor
    24. Paluszek Agata
    25. Grzeszczak Jakub
    26. Wojewoda Leszek
    27. Poliński Andrzej
    28. Frątczak Mariusz
    29. Rejdukowski Tomasz
    30. Kacprowicz Damian
    31. Kryszak Przemysław
    32. Namysłowski Marcin
    33. Piotrowska Katarzyna
    34. Adamczewska Maria
    35. Błażejewska Renata
    36. Kucharczyk Nina
    37. Szofer Michał
    38. Taras Eugeniusz Piotr
    39. Frątczak Krzysztof
    40. Przybylska Julia
    41. Polińska Agata
    42. Szymaniak Nikola
    43. Lewandowska Kalina
    44. Grzeszczak Krzysztof
    45. Przybylska Dorota
    46. Stogiński Jakub
    47. Grzeszczak Anna
    48. Kacprowicz Justyna
    49. Łabencka Oliwia
    50. Łabencki Robert
    51. Wojewoda Maja
    52. Głowacki Wiktor
    53. Wojewoda Katarzyna
    54. Głowacka Irena
    55. Rudolf Adrianna
    56. Nowak Krystian
    57. Witkowski Julian
    58. Witkowska Monika
    59. Kacprowicz Amelia
    60. Kacprowicz Radosław
    61. Wojewoda Alicja
    62. Szymaniak Jolanta
    63. Przybylska – Kacprowicz Anna
    64. Nowiszewska Andżelika
    65. Nowiszwska Monika
    66. Król Anita
    67. Kujawa Jolanta

     

    KLASYFIKACJA  SZCZEGÓŁOWA

     

    KATEGORIA: UCZENNICA

     SZKOŁY PODSTAWOWEJ IM. ORŁA BIAŁEGO W RATYNIU

     

    1. Wojewoda Kinga
    2. Grzelczak Dominika
    3. Piotrowska Katarzyna
    4. Przybylska Julia
    5. Polińska Agata
    6. Szymaniak Nikola
    7. Lewandowska Kalina
    8. Przybylska Dorota
    9. Łabencka Oliwia
    10. Wojewoda Maja
    11. Kacprowicz Amelia

     

    KATEGORIA: UCZEŃ

     SZKOŁY PODSTAWOWEJ IM. ORŁA BIAŁEGO W RATYNIU

     

    1. Wojtczak Mikołaj
    2. Grzeszczak Bartosz
    3. Wyderkiewicz Aleksander
    4. Wojewoda Szymon
    5. Kacprowicz Olaf
    6. Andrzejak Igor
    7. Grzeszczak Jakub
    8. Kryszak Przemysław
    9. Namysłowski Marcin
    10. Frątczak Krzysztof
    11. Grzeszczak Krzysztof
    12. Głowacki Wiktor
    13. Witkowski Julian

     

     

    KATEGORIA: KOBIETY

     

    1. Sitko Marta
    2. Paluszek Agata
    3. Adamczewska Maria
    4. Błażejewska Renata
    5. Kucharczyk Nina
    6. Grzeszczak Anna
    7. Kacprowicz Justyna
    8. Wojewoda Katarzyna
    9. Głowacka Irena
    10. Rudolf Adrianna
    11. Witkowska Monika
    12. Wojewoda Alicja
    13. Szymaniak Jolanta
    14. Przybylska – Kacprowicz Anna
    15. Nowiszewska Andżelika
    16. Nowiszewska Monika
    17. Król Anita
    18. Kujawa Jolanta

     

    KATEGORIA: MĘŻCZYŹNI

     

    1. Matuszewski Jacek
    2. Kieliszak Wiktor
    3. Szymaniak Marcin
    4. Lebioda Adrian
    5. Jarząbek Robert
    6. Kaczmarek Krzysztof
    7. Kaczmarek Rafał
    8. Trzciński Artur
    9. Rudolf Zenon
    10. Rudolf Artur
    11. Ciesiółka Bartosz
    12. Król Kacper
    13. Nowak Eryk
    14. Orchowski Jerzy
    15. Wojewoda Leszek
    16. Poliński Andrzej
    17. Frątczak Mariusz
    18. Rejdukowski Tomasz
    19. Kacprowicz Damian
    20. Szofer Michał
    21. Taras Eugeniusz Piotr
    22. Stogiński Jakub
    23. Łabencki Robert
    24. Nowak Krystian
    25. Kacprowicz Radosław

     

     

    Wręczenie nagród przewidzianych w Regulaminie Maratonu nastąpi 21 października 2017r. podczas uroczystości Jubileuszu Szkoły.

     

  • Zielona Szkoła

    Zielona Szkoła
    30.09.2017

     

     

            W dniach 25-27 września 2017r uczniowie klasy II/III, IV A i IV B przebywali na Zielonej Szkole w Ośrodku Edukacji Przyrodniczej zlokalizowanym na terenie N. P. K w Lądzie. W ciągu trzech dni pobytu realizowali program dydaktyczno-wychowawczy w niekonwencjonalny sposób -poza ławką szkolną.

            Założenia programowe wycieczki opierały się na poznawaniu środowiska własnego regionu; zaspokajanie i rozwijanie potrzeb intelektualnych jak i poznawczych uczniów-turystów; poznawanie historii, kontakt z dziełami sztuki (zabytki klasztoru w Lądzie); kształtowanie postaw wobec otoczenia i świata przez kontakt z ludźmi ich warsztatem i efektami pracy (garncarz i wikliniarz), oraz budzenie pasji i zainteresowań poznawczych przez wielokierunkowe, emocjonalne i aktywne zaangażowanie we wszystkie oferowane formy działalności.

            Nadrzędnym celem było wdrażanie dzieci do zasad ochrony przyrody, zainteresowanie otaczającym środowiskiem – kształtowanie umiejętności życia z przyrodą, szczególnie podczas terenowych wycieczek i spacerów (ścieżka dydaktyczna Socznia-Krzynica, Stadnina koni w Mieczownicy).

           „Żywą lekcją historii” było zwiedzanie klasztoru w Lądzie, muzeum w Pyzdrach, Izbę Pamięci Wsi, Młynarstwa i Rolnictwa w Budzisławiu Kościelnym wraz z zabytkowym wiatrakiem noszącym imię „Szczepan”.

             Uczestnicząc w warsztatach i konkursach  rozwijali swoje umiejętności artystyczne i polonistyczne.

              Wspólne posiłki, rozmowy w kręgu, konkursy, zabawy, ognisko, przebywanie razem to lekcja tolerancji, akceptacji, zachowania, samodzielności, budowania wzajemnych relacji i więzi koleżeńskich.

     

     

     

     

  •  „ Spotkania międzypokoleniowe – łączy nas szkoła”

     „ Spotkania międzypokoleniowe – łączy nas szkoła”
    18.09.2017

                              

     

                   Grupa nieformalna w składzie: Jolanta Kujawa, Arleta Skubisz, Małgorzata  Świgoń  pod patronatem Stowarzyszenia „ Warto Pomagać”  otrzymała dofinansowanie na realizację  zadania publicznego  tj. projektu pn. Spotkania międzypokoleniowe – łączy nas szkoła”

     W ramach projektu są realizowane działania:

    - Warsztaty fotograficzne - "Nasza mała ojczyzna wczoraj i dziś"

    - Warsztaty plastyczne " Twórcy dzieła ludowego "

    - Sztafeta maratońska - rekreacja , promocja rodzinnej aktywności fizyczne.

     Celem projektu jest m. in. stworzenie warunków do rozwoju aktywności społeczeństwa naszego środowiska, samorealizacji i odkrywania nowych możliwości rozwoju poprzez zwiększenie dostępności do edukacji, kultury, rekreacji, imprez okolicznościowych, działań na rzecz najbliższego środowiska.

    Informacje o projekcie i możliwości uczestnictwa w poszczególnych działaniach można uzyskać w biurze projektu : Szkole Podstawowej im. Orła Białego w Ratyniu.

    Projekt dofinansowany ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich

     

  • Zapraszamy do wzięcia udziału w JUBILEUSZOWYM  MARATONIE.

    18.09.2017

                              

     

    Projekt ,,SPOTKANIA  MIĘDZYPOKOLENIOWE – ŁĄCZY  NAS  SZKOŁA”

    dofinansowany ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich”

     

    ZAPROSZENIE

    Zapraszamy do wzięcia udziału w

    JUBILEUSZOWYM  MARATONIE,

    który odbędzie się 14 października 2017r. o godz. 10.00

    w Szkole Podstawowej im. Orła Białego w Ratyniu

    Cel:

    - integracja pokoleń, które miały styczność ze Szkołą Podstawową im. Orła Białego w Ratyniu;

    - promowanie aktywności fizycznej w najbliższym środowisku;

    - upamiętnienie 50 lat działalności Szkoły Podstawowej w Ratyniu.

     

    Regulamin na stronie internetowej: www.spratyn.edupage.org  lub w Biurze Maratonu: Szkoła Podstawowa im. Orła Białego w Ratyniu, Ratyń 15a, 62-406 Lądek,

    tel. 63 2764801

     

    Zapisy do 10 października 2017 r.

  • REGULAMIN  ,,MARATONU  JUBILEUSZOWEGO”

    16.09.2017

                              

     

    Projekt ,,SPOTKANIA  MIĘDZYPOKOLENIOWE – ŁĄCZY NAS  SZKOŁA” dofinansowany ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich

    REGULAMIN  ,,MARATONU  JUBILEUSZOWEGO”

    1. Cel:

    - integracja pokoleń, które miały styczność ze Szkołą Podstawową im. Orła Białego w Ratyniu;

    - promowanie aktywności fizycznej w najbliższym środowisku;

    - upamiętnienie 50 lat działalności Szkoły Podstawowej w Ratyniu.

    II.  Organizator:

    - Szkoła Podstawowa im. Orła Białego w Ratyniu;

    - Stowarzyszenie ,,Warto Pomagać” w Ratyniu

    III. Biuro Maratonu:

    - Szkoła Podstawowa im. Orła Białego w Ratyniu;  Ratyń 15a;  62-406 Lądek; Tel: 63 27 64 801

    IV. Termin i miejsce:

    1. Bieg odbywa się 14 października 2017 roku w Szkole Podstawowej im. Orła Białego w Ratyniu.
    2. Start: Dolany (obok Sali OSP), godzina 10.00
    3. Meta: boisko przy Szkole Podstawowej w Ratyniu.

    V. Trasa:

    1. Długość trasy – 6 km

    2. Dolany – Piotrowo – Kolonia Dolany – Ratyń

    VI. Limit czasu:

    1. Zawodników obowiązuje limit czasowy: 2 godziny.
    2. Zawodnicy, którzy nie ukończą biegu do godziny 12.00 zobowiązani są przerwać bieg.
    3. Trasa Maratonu będzie zabezpieczona strażakami – ochotnikami z Dolan, Wacławowa, Sługocina i Ratynia oraz Policją.

    VII. Uczestnictwo:

    1. W Maratonie prawo startu ma cała społeczność lokalna związana ze Szkołą Podstawową w Ratyniu ( uczniowie, absolwenci, rodzice, rodziny, znajomi, przyjaciele szkoły).
    2. Warunkiem uczestnictwa jest wypełnienie FORMULARZA  ZGŁOSZENIOWEGO w Biurze Maratonu oraz uiszczenie opłaty.
    3. Formularz zgłoszeniowy dla osób niepełnoletnich wypełnia rodzic/prawny opiekun.
    4. Obowiązuje ograniczenie 100 uczestników. Liczy się kolejność zgłoszeń.
    5. Zawodnicy startujący muszą być zweryfikowani w Biurze Maratonu podczas odbioru pakietów startowych.
    6. Organizator nie wyraża zgody na start osób z numerem startowym przypisanym do innego biegacza. Zawodnik startujący z numerem startowym, do którego przypisane są dane innej osoby jest zdyskwalifikowany.
    7. Zapisując się na Maraton, zgłaszający tym samym oświadcza, że zapoznał się z regulaminem i zobowiązuje się do jego przestrzegania.
    8. Podczas biegu wszyscy zawodnicy muszą posiadać numer startowy.

    VIII. Weryfikacja zawodników oraz odbiór pakietów startowych:

    1. Weryfikacja oraz odbiór pakietów startowych (numer zawodniczy, karta startowa, woda) odbywa się 14 października 2017 r. , godz. 9.00 na linii startu (Dolany, obok Sali OSP).

    IX. Nagrody:

    1. Wszyscy uczestnicy, którzy ukończą bieg w czasie 2 godzin otrzymują medal w momencie przekroczenia linii mety.
    2. Nagrodzeni zostaną:

    - I miejsce uczennica ze Szkoły Podstawowej im. Orła Białego w Ratyniu

    - I miejsce uczeń ze Szkoły Podstawowej im. Orła Białego w Ratyniu

    - I miejsce – kobiety

    - I miejsce – mężczyźni

    - najmłodszy uczestnik

    - najstarszy uczestnik

    3. Nagrody główne zostaną wręczone podczas uroczystości obchodów Jubileuszu 50-lecia Szkoły Podstawowej w Ratyniu w dniu 21 października 2017 r.

    X. Zgłoszenia / Opłaty:

    1. Termin zgłoszeń upływa 10 października 2017r. lub po osiągnięciu limitu zgłoszeń.

    2. Zgłoszenia przyjmowane są w Biurze Maratonu.

    3. Za zgłoszenie uważa się wypełnienie FORMULARZA  ZGŁOSZENIA oraz uiszczenie opłaty w wysokości 10 złotych.

    4. Opłata nie podlega zwrotowi.

    5. Prawo bezpłatnego startu mają uczniowie Szkoły Podstawowej im. Orła Białego w Ratyniu.

    XI. Wyniki:

    1. Wyniki zostaną ogłoszone na stronie internetowej szkoły – www. spratyn.edupage.org

    XII. Postanowienia końcowe:

    1. Organizator zapewnia opiekę medyczną na trasie i mecie biegu.
    2. Uczestnicy nie są ubezpieczeni w czasie trwania biegu od następstw nieszczęśliwych wypadków.
    3. Zawodnik wypełniający FORMULARZ  ZGŁOSZENIOWY potwierdza, że startuje na własną odpowiedzialność i ponosi związane z tym ryzyko, przyjmując do wiadomości, że udział w Maratonie wiąże się z wysiłkiem fizycznym i pociąga za sobą naturalne ryzyko i zagrożenie wypadkami, możliwość odniesienia obrażeń ciała i urazów fizycznych ( w tym śmierci), a także szkód i strat o charakterze majątkowym. Wypełnienie Formularza Zgłoszeniowego oraz dokonanie opłaty oznacza, że zawodnik ocenił charakter, zakres i stopień ryzyka wiążącego się z uczestnictwem w Maratonie i dobrowolnie zdecydował się podjąć to ryzyko, startując w Maratonie na własną odpowiedzialność.
    4. Przekazanie danych osobowych uczestnika jest dobrowolne, jednakże stanowi warunek uczestnictwa w Maratonie. Przetwarzanie i zbieranie danych odbywa się zgodnie z przepisami o ochronie danych osobowych.
    5. Organizator zastrzega sobie prawo do wprowadzenia zmian w ustaleniu trasy oraz dodatkowych klasyfikacji i nagród.
    6. Wszelkie niejasności wyjaśnia osoba odpowiedzialna za organizację Maratonu – Dorota Rudolf – tel: 608 859 131.

     

    Ratyń, dn. 14 września 2017r.

     

     

    Projekt ,,SPOTKANIA  MIĘDZYPOKOLENIOWE – ŁĄCZY  NAS  SZKOŁA” dofinansowany ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich

     

    FORMULARZ  ZGŁOSZENIOWY 

    ,,JUBILEUSZOWY  MARATON”

    NR. ………………………..

     

     

    NAZWISKO

     

     

     

    IMIĘ

     

     

     

    DATA URODZENIA

     

     

     

    PESEL

     

     

     

    ADRES  ZAMIESZKANIA

     

     

     

    TELEFON

     

     

     

    Wyrażam zgodę na przetwarzanie i wykorzystanie moich danych osobowych w ramach działań [Spotkania międzypokoleniowe – łączy nas szkoła]  (dalej: Projekt) z siedzibą w [ Ratyniu ] Przyjmuję jednocześnie do wiadomości, iż administratorem moich danych osobowych jest [Stowarzyszenie „ Warto Pomagać”] z siedzibą w Ratyniu. Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych dla potrzeb niezbędnych do [realizacji zadania publicznego t.j. projektu pn. SPOTKANIA MIĘDZYPOKOLENIOWE – ŁĄCZY NAS SZKOŁA] oraz przyjmuję do wiadomości, iż:

    1. administratorem moich danych osobowych jest [Stowarzyszenie „ Warto Pomagać’], z siedzibą w [Ratyniu], zarejestrowana w rejestrze przedsiębiorców KRS pod nr KRS [0000313720], której dokumentacja przechowywana jest przez [Sśd Rejonowy Poznań- Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu], Wydział [IX] Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, posiadająca nr REGON [300942431], NIP [6671733796],
    2. podstawę prawną przetwarzania moich danych osobowych stanowi art. 23 ust. 1 pkt 2 lub art. 27 ust. 2 pkt. 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (tekst jednolity: Dz. U. z 2002 r. Nr 101 poz. 926 z  późn zm.),
    3. moje dane osobowe będą przetwarzane w celu [ realizacji zadania publicznego],
    4. moje dane osobowe mogą zostać udostępnione innym podmiotom w celu monitoringu, sprawozdawczości i ewaluacji działań oraz że mam prawo dostępu do swoich danych i ich poprawiania, zgodnie z przepisami ustawy z dnia 29.08.1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. z 2002 r. Nr 101, poz. 926, z późn. zm.);
    5. podanie danych jest dobrowolne, aczkolwiek odmowa ich podania jest równoznaczna z brakiem możliwości [np. udziału w procesie rekrutacji/szkoleniu etc.];
    6. mam prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

    Wyrażam zgodę na otrzymywanie korespondencji, informacji oraz materiałów od Centrum PISOP na mój adres pocztowy lub e-mail zgodnie z ustawą z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. Nr 144, poz. 1204 z późn. zm.).

    Wyrażam zgodę na publikację mojego wizerunku w działaniach informacyjno-promocyjnych prowadzonych przez Centrum PISOP. Pisemne potwierdzenie obejmuje nieodpłatne wykorzystanie, utrwalanie, obróbkę i powielanie wykonanych zdjęć, za pośrednictwem mediów elektronicznych i drukowanych, w celu zgodnym z prowadzoną przez Centrum PISOP działalnością.

    Oświadczam, że startuję na własną odpowiedzialność i ponoszę związane z tym ryzyko, przyjmując do wiadomości, że udział w Maratonie wiąże się z wysiłkiem fizycznym i pociąga za sobą naturalne ryzyko i zagrożenie wypadkami, możliwość odniesienia obrażeń ciała i urazów fizycznych ( w tym śmierci), a także szkód i strat o charakterze majątkowym.

    Oświadczam, że nie mam żadnych przeciwwskazań zdrowotnych do wzięcia udziału w JUBILEUSZOWYM  MARATONIE.

    Oświadczam, że zapoznałem się z  REGULAMINEM  JUBILEUSZOWEGO  MARATONU.

     

     

                                                                                  ………………………………………………………………………………………….

                                                                                                                 podpis zawodnika

                                                                   w przypadku zawodnika małoletniego podpis rodzica/prawnego opiekuna

     

  • SPRAWOZDANIE  Z  KONFERENCJI  EDUKACYJNO – INFORMACYJNEJ.

    SPRAWOZDANIE  Z  KONFERENCJI  EDUKACYJNO – INFORMACYJNEJ.
    14.09.2017

     

    14 września 2017 r. , o godz. 17.00 w Szkole Podstawowej im. Orła Białego w Ratyniu odbyła się Konferencja edukacyjno – informacyjna, w której uczestniczyli rodzice z dziećmi uczącymi się w naszej szkole.

    Podczas Konferencji uczestnicy mogli wysłuchać wykładu lekarza rodzinnego  - p. Marii Nastał na temat : ,,Choroby cywilizacyjne XXI wieku”. Wykładowca zwrócił uwagę na choroby, które najczęściej dokuczają społeczeństwu w dzisiejszych czasach: nowotwory, nadciśnienie tętnicze, choroby niedokrwienne serca, cukrzyca, alergie, a przede wszystkim zwróciła uwagę na nadwagę i otyłość, która również dotyka dzieci i młodzież. Zwróciła również uwagę na to, aby zapobiegać tym chorobom poprzez zdrową dietę oraz aktywne spędzanie czasu wolnego

    ( uprawianie sportu, spacery, jazda na rowerze  itp.).

                    W kolejnym punkcie Konferencji nastąpił pokaz i praktyczne ćwiczenia pt.: ,,Ratujemy życie”, który był prowadzony przez Jerzego Orchowskiego – zawodowego strażaka, pracującego w Państwowej Straży Pożarnej w Słupcy, przeszkolonego ratownika medycznego.

    Prowadzący razem z strażakami – ochotnikami z OSP w Lądku pokazał zgromadzonym  jakie są kolejne etapy udzielania pierwszej pomocy, przypomniał numery telefonów służb specjalnych, jak również przeprowadził ćwiczenia w reanimowaniu nieprzytomnego człowieka.

                    Podczas Konferencji można było oglądać sesję plakatową pt.: ,,Zobacz, jak wyglądam” – plakaty  przedstawiające szczegółową budowę człowieka oraz z bliska zobaczyć budowę kostną człowieka dotykając szkieletu.

    Konferencja edukacyjno – informacyjna była jednym z działań ujętych w mini-projekcie

    pt. : ,,O zdrowie dbamy – szczęściem tryskamy”. Projekt ten został napisany przez grupę, która przyjęła nazwę: ,,Przyjaciele Szkoły”. W skład grupy wchodzą: Monika Witkowska – przewodnicząca Rady Rodziców przy Szkole Podstawowej w Ratyniu; Piotr Kaźmierczak – instruktor GOK w Lądku, który chętnie współpracuje z naszą szkołą oraz Dorota Rudolf – nauczyciel wychowania fizycznego i plastyki w naszej szkole.

                    Głównym celem projektu jest:

    - podwyższenie świadomości aktywnego i zdrowego życia;

    - pogłębienie wiedzy na temat budowy własnego ciała i zagrożeń cywilizacyjnych XXI wieku;

    - wzbudzenie odpowiedzialności za zdrowie własne i innych.

                    Kolejnym działaniem w ramach projektu są zaplanowane wyjazdy na basen ,,Rondo” w Koninie we wrześniu, październiku i listopadzie oraz zakup apteczki pierwszej pomocy.

                    Wszystkie te działania są efektem realizacji projektu pt.: ,,Aktywny obywatel – szansą na lepsze jutro” – projektu realizowanego przez Fundację Unia Nadwarciańska dofinansowanego przez Fundusz Inicjatyw Obywatelskich Ministerstwa Rodziny, Pracy i polityki Społecznej.

    Opracowała – Dorota Rudolf

     

  • Gminny Konkurs Plastyczno - Literacki dla grup Międzypokoleniowych.

    13.09.2017

                                        

     

    Gminny Konkurs Plastyczno - Literacki

    dla grup Międzypokoleniowych

    pn. „Historie znane i nieznane

    w słowie i obrazie naszej małej ojczyzny

    -  szkół wiejskich gminy Lądek „

     W ramach projektu współfinansowanego przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego

    Realizacja przedsięwzięć na rzecz integracji międzypokoleniowej

    pn. SZKOŁA POKOLEŃ  - ABSOLWEŃCI WCZORAJ I DZIŚ


    Regulamin konkursu:

     Konkurs pn. „ Historie znane i nieznane w słowie i obrazie naszej małej ojczyzny - szkół wiejskich gminy Lądek”  realizowany  przez Stowarzyszenie „ Warto Pomagać” pod honorowym patronatem  Wójta Gminy Lądek,
    Tytuł zadania publicznego: Realizacja przedsięwzięć na rzecz integracji międzypokoleniowej w ramach projektu pn. „Szkoła Pokoleń – absolwenci wczoraj i dziś” współfinansowanego przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu  

    w partnerstwie ze:

    Szkołą Podstawową im. Orła Białego w Ratyniu,

    Szkołą Podstawową im. Wojska Polskiego w Lądku,

    Szkołą Podstawową im. K.K. Baczyńskiego w Ciążeniu,

    Gimnazjum POW w Lądku.

    Cele konkursu:

    • integrowanie społeczności szkolnej i lokalnej, wzmocnienie więzi międzypokoleniowych ( współpraca z dziadkami, rodzicami)
    • rozwijanie ciekawości poznawczej- rozbudzenie zainteresowań przeszłością, historią, dziedzictwem kulturowym „naszej małej ojczyzny”
    • kształtowanie postawy patriotycznej i poczucia przynależności do społeczności lokalnej, promowanie dorobku „ naszej małej ojczyzny”
    • wyzwalanie aktywności artystycznej  i umożliwienie kreatywnego uczestnictwa grup międzypokoleniowych  w wydarzeniach kulturalnych;
    • kształtowanie umiejętności gromadzenia i przetwarzania informacji z użyciem różnych form wypowiedzi i prezentacji: prace plastyczne (formy dowolne , połączone z fotografią), prace literackie (opowiadania, utwory wierszowane) .

     

    Adresaci konkursu:

    • Konkurs jest adresowany do grup międzypokoleniowych ;  dzieci, młodzież  + osoby dorosłe ( rodzice, dziadkowie, absolwenci szkół).  Grupy mogą składać się z:  2 , 3, 4 osób ( w której przynajmniej jedna osoba powinna być dorosła).

     

    Zasady uczestnictwa:

    • warunkiem uczestnictwa w konkursie jest  zdobycie informacji , dokumentów na temat  „ małej ojczyzny- szkoły „ a następnie przedstawienie tych dokumentów, informacji w formie plastycznej , literackiej  ( techniki dowolne);
    • każda grupa może złożyć kilka prac , plastycznych czy literackich;
    •  do pracy należy dołączyć  dane personalne grupy  (imię, nazwisko, wiek, adres i  numer telefonu kontaktowego);
    • zgodę na przetwarzanie danych osobowych

     

    Termin składania prac:                                                                                                                                                                                                   Prace należy składać do 28  września  2017r. w sekretariatach Szkół  w kopercie  z dopiskiem „konkurs : Historie znane i nieznane w słowie i obrazie naszej małej ojczyzny -  szkół wiejskich gminy Lądek.

    Kryteria oceniania:                                                                                                                                                                                                   Prace plastyczne: technika dowolna, odwołująca się do poznanych historii dotyczących najbliższej okolicy,  format minimum A2

    • interpretacja tematu
    • oryginalność ujęcia tematu
    • walory artystyczne pracy (kompozycja, gama kolorów, kolorystyka, technika wykonania

    Prace literackie: forma dowolna odwołująca się do poznanych historii dotyczących najbliższej okolicy, objętość pracy maksymalnie 2 strony A4 wydruku komputerowego (czcionka – 12, marginesy 2 cm).

    • zgodność z tematem
    • sposób interpretacji tematu
    • oryginalność ujęcia tematu
    • poprawność językowa (stylistyczna i ortograficzna)

     

    Prace zostaną ocenione przez komisję  w składzie: przedstawiciel szkół ( plastyk, polonista), urzędu gminy . Organizator nie zwraca prac złożonych na konkurs  i  zastrzega sobie prawo do  wykorzystania bez honorariów utworów konkursowych, np. w celu publikacji.  
    Uczestnik konkursu (rodzic/opiekun prawny w  przypadku uczestników niepełnoletnich), przystępując do konkursu, wyraża zgodę na przetwarzanie przez organizatorów swoich danych osobowych w celach komunikacyjnych, naukowych, dydaktycznych i statystycznych.
    Laureaci konkursu otrzymają nagrody rzeczowe ufundowane przez organizatora i sponsorów, pozostali uczestnicy otrzymają dyplomy uczestnictwa. Grupa wyróżniona , zostanie zaproszona na warsztaty do Wielkopolskiej Telewizji Lokalnej w Koninie.                                                                                             
    O wynikach konkursu i terminie wręczenia nagród organizator poinformuje telefonicznie do  5 października 2017r. Informację będzie można uzyskać również na stronie internetowej szkół i Urzędy Gminy Lądek.
     

     „Szczęśliwy jest człowiek,                                                                                                                                                                       który ma swoją małą ojczyznę (…)       

     Mała ojczyzna jest jak rzeka, 

    u której brzegów wznosi się dom, nasz dom…”.

    Jan Sabiniarz „Mała ojczyzna”

     

  • Wzorowa łazienka - głosowanie.

    Wzorowa łazienka - głosowanie.
    13.09.2017

    www.wzorowalazienka.pl

    Zapraszamy do codziennego głosowania (do 30 listopada 2017r.)

    na Szkołę Podstawową im. Orła Białego w Ratyniu

     

  • WARSZTATY  PLASTYCZNE  W  KLASIE  IV

    WARSZTATY  PLASTYCZNE  W  KLASIE  IV
    09.12.2016

    9 grudnia 2016 r. w Szkole Podstawowej im. Orła Białego w Ratyniu wychowawca klasy IV – Dorota Rudolf zorganizował warsztaty plastyczne dla swoich uczniów i rodziców.

    Celem warsztatów było:

    - integracja klasy

    - bogacenie doświadczeń plastycznych – zapoznanie z techniką dequpage

    - rozwijanie zainteresowań plastycznych

    - miłe spędzanie czasu wolnego

    Uczestnicy wykonali łącznie 44 szkatułki ozdobione techniką dequpage, które zostały sprzedane na Kiermaszu Bożonarodzeniowym.

  • KONFERENCJA EDUKACYJNO-INFORMACYJNĄ.

    KONFERENCJA  EDUKACYJNO-INFORMACYJNĄ.
    08.09.2017

    Z A P R O S Z E N I E

     

    Serdecznie  zapraszamy na

    KONFERENCJĘ

    EDUKACYJNO-INFORMACYJNĄ,

     

    która odbędzie się 14 września 2017r. , o godz. 17.00

    w Szkole Podstawowej im. Orła Białego w Ratyniu.

     

    W programie konferencji:

    - wykład lekarza rodzinnego pt.: ,,Choroby cywilizacyjne XXI wieku;

    - pokaz i praktyczne ćwiczenia pt.: ,,Ratujemy życie” z zakresu udzielania pierwszej pomocy;

    - sesja plakatowa pt.: ,,Zobacz, jak wyglądam”.

    Konferencja odbędzie się w ramach projektu: ,,Aktywny obywatel – szansą na lepsze jutro” realizowanego przez Fundację Unia Nadwarciańska, dofinansowanego przez Fundusz Inicjatyw Obywatelskich Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

  • Warsztaty artystyczne:,,Twórcy  dzieła ludowego”.

    Warsztaty artystyczne:,,Twórcy  dzieła ludowego”.
    08.09.2017

    ZAPROSZENIE

    Serdecznie  zapraszamy  rodziców  z  dziećmi  na

    WARSZTATY  ARTYSTYCZNE :

    ,,Twórcy  dzieła ludowego”

     

    Celem warsztatów jest:

    - integracja pokoleń;

    - rozwijanie zainteresowań plastycznych;

    - bogacenie wiedzy na temat techniki plastycznej – dequpage

     

    Warsztaty odbywać się będą w godzinach: 16.00 – 18.00

    w Szkole Podstawowej im. Orła Białego w Ratyniu.

    Terminy spotkań:

    • 12 września 2017r.,
    • 19 września2017r., 
    • 26 września 2017r.,
    • 3 października 2017r.,
    • 10 października 2017r.

     

    Zapisy prowadzi nauczyciel plastyki – Dorota Rudolf

     

  • Rozpoczęcie roku szkolnego 2017/2018.

    Rozpoczęcie roku szkolnego 2017/2018.
    04.09.2017

    Rok szkolny uczniowie Szkoły Podstawowej im. Orła Białego w Ratyniu rozpoczęli uroczystą mszą celebrowaną przez proboszcza – księdza Dariusza Kolskiego. Po mszy odbył się uroczysty apel, na którym wszystkich powitała pani dyrektor  Renata Kwiatkowska.

    Pani dyrektor Renata Kwiatkowska przedstawiła plan pracy szkoły na rok szkolny 2017/2018. Przedstawiła wychowawstwa.

     

    Wychowawcy:

    klasa O  - wychowawca – p.  Elżbieta Kamińska

    klasa I - wychowawca – p. Wioletta Tomaszewska

    klasa II - wychowawca – p. Anna Pawłowska

    klasa III - wychowawca – p. Anna Pawłowska

    klasa IVB - wychowawca – p. Małgorzata Świgoń

    klasa IVA - wychowawca – p. Katarzyna Andrzejak

    klasa V  - wychowawca – p. Dorota Rudolf

    klasa VI - wychowawca – p. Monika Góreczna

    klasa VII - wychowawca – p. Beata Czajkowska

    W skład kadry pedagogicznej wchodzą  również:

    p. Monika Nowiszewska

    p. Jarosław Skrzypski

    p. Ewa Kasprzyk

    p. Krzysztof Lewandowski

    p. Mirosława Janicka – Nowacka

    p. Sylwia Patrzykąt

    p. Karolina Rewers

    p. Justyna Młodożeniec - Handzel

    p. Ewa Paszek

    p. Joanna Kuźniewska

strona:

Kontakt

  • Zespół Szkolno-Przedszkolny w Ratyniu
    Ratyń 15A
    62-406 Lądek
  • 63 276 48 01

Galeria zdjęć